19 februari 2008


Technische groothandel combineert verspaning en lastechniek
Het is nog maar twee jaar geleden dat Erik Kraaij begon met zijn eigen technische handelsonderneming EKN Machines. Maar de zaken gaan zo goed dat zijn bedrijf eind april/begin mei al verhuist naar een nieuw bedrijfspand in Werkendam. Daar moet EKN uitgroeien tot een groothandel met een combinatie die op importeursniveau niet veel voorkomt: verspaning en lastechniek. Toch is die combinatie volgens Kraaij helemaal niet zo vreemd.
In het nieuwe pand gaan de zeven medewerkers van EKN Machines er fors op vooruit. Nu moeten ze het nog doen met een kleine gehuurde ruimte van 500 vierkante meter waarin zich achter het kleine kantoor slechts één ruimte bevindt voor opslag showroom onderdelenmagazijn reparatie en onderhoud. Straks hebben ze de beschikking over 2000 vierkante meter. “Het is tijd voor deze nieuwe stap” meent Erik Kraaij. “In het nieuwe pand kunnen we onze service vergroten. We hebben straks bijvoorbeeld een aparte showroom waar onze dealers met hun klanten langs kunnen komen om machines te demonstreren. En er is veel meer ruimte voor voorraad.”
Vliegende start
Voordat Kraaij met EKN Machines startte had hij al 25 jaar ervaring in de technische groothandel waarvan de laatste 15 jaar specifiek op het gebied van machines. Kort nadat hij voor zichzelf was begonnen kreeg hij gezelschap van Dick Gerritsen. Hij was afkomstig van Madiber dat net failliet was gegaan. EKN Machines kon de meeste agentschappen van Madiber overnemen en maakte daarmee een vliegende start als importeur van professionele verspanende machines. Het voornaamste onderdeel van het overgenomen Madiber-pakket vormden de zaagmachines van de Italiaanse fabrikant MEP.
Een prettige bijkomstigheid was bovendien dat de economie net flink aantrok toen EKN Machines van start ging. “We hebben van meet af aan de wind in de rug gehad” aldus Kraaij. Maar daarnaast is er hard gewerkt om het nieuwe bedrijf goed van de grond te tillen. “We hebben alle dealers bezocht om uit te leggen dat we op een andere basis wilden starten en hoe we dachten het beter te gaan doen dan de vorige importeur” blikt Kraaij terug op de eerste maanden. “Veel energie hebben we gestoken in de uitbreiding van het dealernetwerk. We zijn nu zover dat we bijna geen zwarte vlekken meer hebben in Nederland en België. Belangrijk was ook dat we snel konden leveren. In een aantrekkende economie groeit de vraag naar machines en lopen de levertijden op. Onze fabrieken kunnen snel leveren. Daardoor hebben we heel wat orders kunnen schrijven waar collega’s het af lieten weten op levertijden.”
Zaagmachines Hyd-Mech
Naast MEP voerde EKN Machines van meet af aan ook het assortiment van Serrmac (boren frezen tappen bewerkingscentra en speciale machines) het programma van Altech (zaag- en freesmachines specifiek voor de bewerking van aluminium) en de Momac draai- en freesbanken. Aan dit pakket is inmiddels het nodige toegevoegd. Allereerst de zaagmachines van Hyd-Mech. Deze kreeg EKN min of meer in de schoot geworpen toen MEP vorig jaar deze Canadese branchegenoot overnam na hiermee jarenlang een joint-venture te hebben gehad. Hyd-Mech gaat daar verder waar MEP stopt: de machines van MEP gaan tot zaagdiameters van 410 terwijl die van Hyd-Mech tot 1000 mm gaan. Een prachtige aanvulling dus. Bovendien ontdekte Kraaij dat er in Nederland al enige Hyd-Mech machines staan die in het verleden door een handelaar incidenteel uit Canada zijn geïmporteerd. Daarmee beschikte hij gelijk al over een aantal referenties.
Hyd-Mech produceert scharnierende machines dubbelkoloms en verticale zaagmachines. EKN slaagde er onlangs in om een eerste V-25 in Europa te verkopen. Deze verticale bandzaag staat nu bij staalconstructiebedrijf De Klerk in Werkendam dat straks praktisch de nieuwe buurman is. Deze machine kan tot rond 635 zagen. Op de vraag wat de belangrijkste kenmerken van de Canadese machines zijn zegt Kraaij zonder aarzeling: “De robuustheid en de eenvoud.”
Private label
Ook heeft EKN een eigen lijn in de markt gezet: EPL (EKN Private Label). Deze omvat reeds bandschuurmachines pijpuitslijpmachins en een lijn zagen (zowel bandzagen als cirkelzagen). Binnenkort zal ook een pakket kleinere zaagmachines onder het EPL-label op de markt komen.
Lastechniek
Naast deze producten en diensten op het gebied van verspaning voert EKN ook een bescheiden programma op het gebied van lastechniek bestaande uit lasmachines van Miller en toortsen van TBI. Dit zal uitgebreid worden na de verhuizing. Kraaij ziet de combinatie van verspaning en lastechniek die op importeursniveau niet gebruikelijk is wel zitten. Zijn bedrijf zit midden in een gebied met scheepswerven en hij heeft dan ook veel klanten in die sector. Zijn producten staan niet alleen op de werven zelf maar ook op de schepen die ze bouwen. Elk schip heeft immers wel een werkplaats aan boord met wat kleinere verspanende machines en lasapparatuur. “De speler die we nu zijn op gebied van zagen zouden we door ons grote verkoopnetwerk ook op andere gebieden kunnen zijn. We zien dat aan onze lastoortsen van TBI. Klanten die bij onze dealers komen voor zagen nemen ook vaak toortsen mee als ze zien dat ze die hebben. Dat vinden ze handig. Ik zie goede mogelijkheden daar verder op in te spelen. Vrijwel ieder metaalbedrijf dat zaagt last immers ook. Daarom is die combinatie van verspaning en lastechniek voor ons helemaal niet zo vreemd.”
Een artist impression van het nieuwe pand van EKN Machines. “Hier kunnen we onze service vergroten” zegt Erik Kraaij.
Bij staalconstructiebedrijf De Klerk heeft EKN Machines de eerste V-25 van Hyd-Mech in Europa geplaatst. Deze verticale bandzaag kan tot rond 635 zagen.
| De Hamel Verspaningsindex peilt iedere maand de economische stand van zaken in de verspanende sector. Een cijfer boven de 50 betekent groei, een cijfer onder de 50 duidt op krimp. Hieronder het cijfer over de afgelopen maand. |
![]() |
|||
| apr | mrt | |||
| Verspaning | 49.9 | 50.6 | ||
Ontvang van MetaalNieuws wekelijks nieuws, tips, artikelen en natuurlijk de beste columns uit de metaalindustrie.