20 mei 2009
Laagland Machines heeft twee nieuwe machines uit de Index ABC SpeedLine Serie in het assortiment; de SpeedLine C100 en de SpeedLine C200. Deze zogenaamde stangen draaiautomaten zijn speciaal ontwikkeld voor het produceren van kleinere werkstukken uit moeilijk te bewerken materialen. VCN Mass Turning heeft onlangs de eerste C200 machines in gebruik genomen.


Nieuw ten opzichte van de reeds bestaande ABC SpeedLine modellen zijn de twee Y-assen, een volwaardige tegenspil en een nieuw sledesysteem dat zich kenmerkt door een hoge stijfheid en goede dempingeigenschappen heeft. Hiermee kan de gebruiker, ook bij complexe bewerkingen en bij het gebruik van hoog gelegeerde materialen, een productiviteitsverbetering behalen. Laagland heeft inmiddels een aantal C200 machines geleverd aan VCN Mass Turning uit Leek. Dit bedrijf is een zuivere metaaldraaierij dat aan een groot aantal verschillende industrieën levert; variërend van cv tot automobiel. Over het algemeen worden hier grote (10.000) tot zeer grote (250.000) series gedraaid. Peter van Die van VCN: "Omdat verschillende machines inmiddels de leeftijd van elf jaar hadden bereikt en we graag méér en sneller wilden produceren, zochten we naar een nieuwe machine. Deze hebben we gevonden in de Index C200. Deze machine heeft de door ons gewenste derde revolver en verder hebben we veel vertrouwen in dit bedrijf; wat ons betreft de Rolls Royce onder de draaibanken. Een hoge stabiliteit door de blokgeleidingen, een hoge snelheid, 70 bar druk door het hart van de revolver waardoor je sneller kunt draaien en betere standtijden van je gereedschappen bereikt. Het is allemaal prima."
De Duitse firma Index heeft bij de nieuwe machines extra aandacht besteed aan het koelconcept waarbij warmte, afkomstig van de spindels, het hydraulische aggregaat en de schakelkast, via een centraal systeem uit de machine wordt geleid. Deze energie wordt vervolgens in een medium opgeslagen en niet afgegeven aan de machine of de omgeving. De gebruiker kan zelf kiezen voor een lokaal koelaggregaat of een centraal systeem. Het nieuwe koelconcept leidt onder meer tot een hogere productienauwkeurigheid, een beter werkklimaat voor de machinebediener en een hogere betrouwbaarheid.
De SpeedLine C100 en C200 zijn uitgevoerd met drie revolvers met elk veertien stations, die gezamenlijk aan de hoofd- en tegenspil bewerkingen uit voeren. Revolver-I (X70-Y70-Z250) en revolver-II (X70-Y70-Z400) bewerken hierbij het product aan de hoofdspil terwijl revolver-III (X125) gelijktijdig aan de tegenspil (Z500) een achterbewerking uitvoert. Revolver II kan ook simultaan aan de tegenspil worden geprogrammeerd. Verder biedt de thermisch stabiele machine de mogelijkheid om stafdiameters tot 90 mm te draaien en lopen de versnellingen en vertragingen op tot 0,5 G.
"Buiten het feit dat de machine voldeed, was het ook belangrijk dat Index op alle fronten met ons mee dacht", vervolgt Van Die. "Zo wilden we graag een geïntegreerde stafaanvoer, dus dat kregen we. Tevens was het bedrijf bereid mee te werken op het gebied van onder meer het spanentransport en de koelmiddelen. Zo zijn we van snijemulsie nu overgestapt op snijolie, waardoor we veel efficiënter kunnen reinigen en er bijvoorbeeld op messing producten geen vlekken ontstaan. Ook het voorgestelde filtratieconcept, waarbij een filter met een filterfijnheid van 15 μm werd ingezet, heeft ons een onderhoudsvrij filtersysteem opgeleverd dat verstoppingen in de leidingen voorkomt maar wel bestand is tegen de hoge drukken."
Een andere innovatie is het nieuw ontwikkelde Index Single Slide systeem. Hierbij lopen de sleden over een rechtgeleiding met twee vrijheidsgraden in één vlak. Iets wat resulteert in een betere standtijd van de gereedschappen en bovendien zijn er grotere ijlgangen en versnellingen mogelijk. Aan de laatste twee eigenschappen levert de schaarkinematiek een positieve bijdrage. Uiteindelijk leidt dit tot kortere cyclustijden.
Ontvang van MetaalNieuws wekelijks nieuws, tips, artikelen en natuurlijk de beste columns uit de metaalindustrie.