18 juni 2009
Over één ding zijn Jan van Genk van Okido Original Kids Toys uit Den Hout en Corne van Baal, bedrijfsleider van Appkuns kunststof spuitgieterij uit Oosterhout, het wel eens: de onlangs aangeschafte Motoman robots in hun bedrijven zijn een uitstekende investering geweest, al zijn de toepassingen totaal verschillend. Bij Okido wordt de robot ingezet om kinderfietsen te lassen en bij Appkuns zorgt de robot ervoor dat hoogwaardige medische kunststofproducten onder schone omstandigheden worden verpakt. Het duo doet al 18 jaren zaken met elkaar: Appkuns levert kunststofdelen voor speeltoestellen en kinderfietsen toe aan Okido.

Foto: Bij Okido last de robot kinderfietsen.
"Deze lasrobot is de beste investering die we ooit gedaan hebben" aldus Jan van Genk van Okido. "Voor die tijd moesten we alles met de hand lassen. Vooral in het hoogseizoen van maart tot september gaf dat een enorme druk op onze lasafdeling. Om de productie toch klaar te krijgen moest er een zwaar beroep worden gedaan op onze lassers om over te werken en werden vreemde krachten ingehuurd om de onderdelen aan elkaar te lassen. Dit kwam de kwaliteit niet altijd ten goede. Hierin moest verbetering komen."
Corne van Baal van Appkuns raadde hem aan te investeren in een lasrobot. De keuze is uiteindelijk gevallen op een lasrobot type SSA2000 van Motoman, met toortsreiniger en draadknipper. Deze neemt het werk over van drie lassers. Bovendien werden de lasmallen voor de 2 HSD manipulatoren ontwikkeld met ondersteuning van Motoman, dat ook voor zorgt voor de service, zowel aan de robot zelf als aan de 300 Ampere lasapparatuur van het type SKS LSQ3. "Wel hebben we de lasrobot iets hoger moeten zetten, om het bereik te vergroten, maar daardoor beschikken we nu over een perfecte, kostenefficiënte en compacte oplossing voor ons tekort aan lascapaciteit in het hoogseizoen", aldus Jan van Genk.
Voor Appkuns is het een heel ander verhaal: "Wij spuitgieten, spuitgietblazen en bedrukken kunststofproducten tot 1 kg ten behoeve van uiteenlopende industrieën, waaronder de medische sector. Wij zaten met het feit dat we onder schone condities kleine medische kunststofdelen voor gebruik in operatiezalen in een meervoudige blister-verpakking moesten verpakken. Een Pick & Place robot zou voor ons uitkomst kunnen bieden.
Bij Appkuns verpakt de robot hoogwaardige medische kunststofproducten.
Ook hier viel de keuze op de Motoman robot en wel van het type HP6S, welke speciaal geschikt is gemaakt voor dit doel. Een Cognex camera systeem (In-sight Micro) completeerde deze unieke opstelling, waardoor er nu rondom het uur manloos kan worden verpakt, onder schone omstandigheden", aldus Corne van Baal.
Motoman raadde de snelle 6-assige Motoman robot HP6S aan, die zowel handling, machinebelading als dosering voor zijn rekening neemt. Door het slanke ontwerp van de basis, het middel en de arm van de robot, kan hij dicht bij het werkstuk worden geplaatst en zijn de onderdelen beter toegankelijk. "Dat Motoman zonder meer bereid was deze robot aan te passen aan onze extreme toepassingen, heeft voor ons de doorslag gegeven", legt Van Baal uit. "De elektrische besturingsunit voor de gehele installatie hebben we samen ontwikkeld."
Ontvang van MetaalNieuws wekelijks nieuws, tips, artikelen en natuurlijk de beste columns uit de metaalindustrie.