9 maart 2010
De ergonomische kantpers Trubend 7036 van Trumpf is de winnaar geworden van de Techni-Show Innovatie Award. Directeur Ger van der Endt van Trumpf Nederland nam dinsdagavond tijdens de spectaculaire prijsuitreiking in Media plaza van Jaarbeurs Utrecht de platina onderscheiding in ontvangst. Op de tweede plaats (goud) eindigde Dymato met de RHP serie van Röders voor de bewerking van materialen tot een hardheid van HRC 65. Bokhoven Tool Management (BTM) legde met het FCS opspansysteem voor meerzijdige bewerkingen op vijf-assige machines beslag op de derde prijs (zilver).



Op de foto's
Een medewerker van Verheij Metaal demonstreert op de stand van Trumpf de Trubend 7036
Een machine uit de Roders RHP Serie in volle actie.
Eric van Bokhoven legt een bezoeker de werking van het FCS opspansysteem uit.
De Trubend 7036, die op de stand van Trumpf wordt gedemonstreerd door medewerkers van Verheij Metaal, is een afkantpers van de Trubend Serie 7000. Deze serie bestaat uit compacte machines met een elektrische aandrijving door middel van direct-torque motoren. Dit resulteert in hogere snelheden, een laag energieverbruik en een goed dynamisch gedrag. De afkantpersen zijn bedoeld voor het handmatig buigen van kleine plaatdelen. Trumpf heeft ook aan de ergonomie gedacht; de persen kunnen zittend bediend worden, oplegvlakken voor handen en voeten zijn verstelbaar, de besturingsdisplay is goed verstelbaar en een LED-verlichting maakt een individuele verlichting mogelijk. Meer technische details zijn een buiglijnlaser die de operator ondersteunt tijdens de buigwerkzaamheden en een lichtgewicht achteraanslag van koolstofvezelversterkte kunststof. Dat laatste aspect was voor de jury van de Techni-Show Innovatie Awards ook één van de doorslaggevende argumenten. Trumpf illustreert met deze lichtgewicht achteraanslag dat energie stilaan een thema lijkt te worden in de gereedschapmachinebouw.
Kijk hier voor een filmpje over de Trubend Serie 7000.
Directeur Theo Coffeng van Dymato mocht de tweede prijs in ontvangst nemen voor de Röders RHP Serie. Deze machine voor het bewerken van materialen tot een hardheid van HRC 65, is een eigentijds voorbeeld van compleetbewerken: hardverspanen in combinatie met coördinatenslijpen op één machine. Deze innovatie bespaart een metaalbewerker tijd. Hardfrezen kan nu in combinatie met bewerkingen in hoge nauwkeurigheden. Opvallende machinedetails van de Röder RHP Serie zijn de hydrostatische geleidingen in combinatie met aandrijvingen met lineaire motoren en de balancering van de Z-as met een vacuümslang. Ook de sensor voor de uitzettingscompensatie van de hoofdspil, spuitmondjes die de gereedschappen reinigen voor een lasermeting en de toerentalregeling voor het onderdrukken van vibraties van de hoofdspil vallen op.
Kijk hier voor een filmpje over de Röders RHP Serie.
Eric van Bokhoven van Bokhoven Tool Management (BTM) mocht op het podium komen om de zilveren award in ontvangst te nemen voor het FCS opspansysteem. Bij meerzijdige bewerkingen op vijf-assige machines is een goede toegankelijkheid van het werkstuk erg belangrijk. Ook als de vierde of vijfde as niet simultaan ingezet wordt, maar als stel-as. Het FCS systeem van BTM maakt het mogelijk om met standaard elementen meerzijdig te bewerken werkstukken zodanig op te spannen, dat vijf van de zes zijden goed bereikbaar zijn. Het zesde vlak is een opspanvlak met draadgaten. Ook kan er met de opspanning repeteerbaar worden gepositioneerd. Het systeem is zowel horizontaal als verticaal te gebruiken. Volgens de jury toont dit product aan dat nominaties voor de Techni-Show Awards niet altijd hightech hoeven te zijn. Slimme uitgekoote innovaties kunnen net zo waardevol zijn. HET FCS Systeem laat zien dat je met simpele techniek een grote vraag - hoe kun je nu echt vijf vlakken bewerken zonder het stuk opnieuw op te spannen - kunt beantwoorden.
Kijk hier voor een filmpje over het FCS opspansysteem
Meer nieuws over de Techni-Show vindt u hier
Ontvang van MetaalNieuws wekelijks nieuws, tips, artikelen en natuurlijk de beste columns uit de metaalindustrie.