24 augustus 2012
De staalprijzen zijn momenteel stabiel, maar hoe lang nog? Dat vraagt Noviostaal zich af in haar jongste nieuwsbrief. "In de staalmarkt heerst grote onzekerheid over de ontwikkelingen wanneer de zomervakanties zijn afgelopen", aldus de Nijmeegse staalleverancier.

Wat gaan de fabrieken doen? Wellicht meer capaciteiten reduceren of definitief afbouwen? Welke reacties kunnen er verwacht worden naar aanleiding van de mogelijke sluiting van de fabriek van ILVA in het Italiaanse Taranto en welk effect zal dat hebben op de voorziening van de Europese staalmarkt? Met een capaciteit van 11 miljoen ton kan die fabriek, die vanwege een milieuschandaal nagenoeg stilligt, worden beschouwd als belangrijke leverancier van de staalmarkt en in het bijzonder van de automobielindustrie.
Een Zuid-Europese walserij maakte medio augustus bekend, wellicht als respons op de mogelijke stillegging van de ILVA-fabriek, dat de prijzen eind augustus met €10 - €30 per ton verhoogd zullen worden. Iets eerder vernam Noviostaal geruchten over een prijsstijging van €20 die de Tsjechische fabriek Evraz zou hebben aangekondigd. "Het is ons niet duidelijk of tegen deze nieuwe prijzen al echt gekocht is. In Zuid-Europa heerst op dit moment nog rust op de markt, omdat daar nog volop vakantie wordt gehouden. Toch merken we ook in het noorden van Europa een grote mate van onzekerheid over het vervolg van de prijsontwikkelingen en die onzekerheid wordt nog eens extra gevoed door de mogelijke al dan niet tijdelijke sluiting van de fabriek van ILVA. Veel staalfabrieken hebben immers de laatste maanden hun capaciteiten gereduceerd, maar op die van de fabriek in Taranto was niet gerekend. Sterker nog ILVA had juist in juni nog gemeld, dat men die fabriek vanaf september op 100% capaciteit wilde laten draaien."
Daarbij komt nog dat ThyssenKrupp heeft besloten om de tijdelijke productiebeperking van de ruwstaal productie in Hamborn (Duitsland) te verlengen tot begin oktober. Tezamen met de reducties die de andere Europese fabrieken hebben doorgevoerd en de bepaald kleine tonnages importen die het Europese continent bereiken wordt de materiaalvoorziening in de komende maanden wel heel erg dun. Japan bijvoorbeeld heeft 20% minder geƫxporteerd dan in het eerste halfjaar van 2011 en ook China schijnt zich meer op de Aziatische markten te concentreren nu de vraag vanuit Europa laag is en mede vanwege de wispelturige koers van de dollar versus de euro de bereidheid om te kopen minimaal is. Dus worstelt menige inkoper met de vraag wat nu te doen om op tijd en vooral voldoende materiaal binnen te krijgen, want de huidige voorraden schijnen redelijk laag te zijn. De economische vooruitzichten in Europa zijn echter van dien aard, dat de onzekerheid eigenlijk alleen maar toe zal nemen. De bouwindustrie hapert nog steeds en de automobielindustrie verwacht een daling in de verkoop van nieuwe wagens. Daarmee ligt het dan ook in de lijn der verwachting dat in het tweede halfjaar minder staal zal worden afgenomen dan in de eerste helft van 2012. Cijfers uit Duitsland geven aan dat de staalproductie tot en met juni met 6% gedaald is vergeleken met dezelfde periode van 2011 en de prognose voor de rest van dit jaar is dat die productie nog verder daalt. Diverse staalfabrieken hebben intussen ook het kwartaal- of halfjaarresultaat bekend gemaakt en die laten allemaal slechtere cijfers zien. "De druk bij de staalproducenten om de prijzen te verhogen is dus zeker aanwezig en wat dat betreft gaan we een aantal spannende weken tegemoet", aldus Noviostaal.
| Bedrijfsnaam: | NovioStaal |
| Adres: | Kerkenbos 12-22c |
| Postcode/Plaats: | 6546 BE NIjmegen |
| Website: | www.noviostaal.nl |
| De Hamel Verspaningsindex peilt iedere maand de economische stand van zaken in de verspanende sector. Een cijfer boven de 50 betekent groei, een cijfer onder de 50 duidt op krimp. Hieronder het cijfer over de afgelopen maand. |
![]() |
|||
| apr | mrt | |||
| Verspaning | 50.4 | 50.3 | ||
| De Staalfederatie Branchebarometer Metaalgroothandel peilt iedere maand de economische stand van zaken in de metaalgroothandel. Een cijfer boven de 50 betekent groei, een cijfer onder de 50 duidt op krimp. Hieronder het cijfer over de afgelopen maand. |
![]() |
|||
| apr |
mrt | |||
| Metaalgroothandel | 44.1 | 38.3 | ||
Ontvang van MetaalNieuws wekelijks nieuws, tips, artikelen en natuurlijk de beste columns uit de metaalindustrie.