Drenthe zet in op verbinding tussen bedrijfsleven en Defensie
De provincie Drenthe wil de verbinding tussen het MKB en Defensie actief versterken. Daarom start zij het ontwikkelprogramma ‘Samenwerking Defensie en MKB’. Voor het komende jaar is hiervoor € 425.000 beschikbaar. Het doel: Drentse ondernemers ondersteunen om aan de slag te gaan voor Defensie, met concrete opdrachten, samenwerking en ondersteuning.
Nu Defensie fors investeert in materieel, onderhoud en infrastructuur, wil de provincie ervoor zorgen dat Drentse MKB-bedrijven daadwerkelijk kunnen aansluiten.
Defensie staat de komende jaren voor grote opgaven. Er is behoefte aan nieuw materieel, onderhoud en productie. Tegelijkertijd zitten in Drenthe veel MKB-bedrijven met vakmanschap, technische kennis en ondernemerschap. Toch weten zij en Defensie elkaar nog vaak lastig te vinden. Het ontwikkelprogramma moet hier verandering in brengen.
Van drempels naar kansen
Defensie brengt het bedrijfsleven op het gebied van innovatie al actief in beeld, onder andere via fysieke locaties genaamd MINDbase en de regioteams van ODIN (Orchestrating Defence Innovation). Voor productie, onderhoud en hergebruik is de route voor ondernemers echter vaak complexer. Drenthe heeft Defensie juist op deze terreinen veel te bieden. Nu Defensie fors investeert in materieel, onderhoud en infrastructuur, wil de provincie ervoor zorgen dat Drentse MKB-bedrijven daadwerkelijk kunnen aansluiten. Met het ontwikkelprogramma worden ondernemers ondersteund die kansen zien in deze markt. Zo ontstaat een win-winsituatie: Defensie kan sneller opschalen en verduurzamen, terwijl het regionale bedrijfsleven groeit.
Vier concrete stappen
De provincie kiest voor een praktische en lerende aanpak: starten, testen en bijstellen. Werkt de aanpak goed, dan kan deze verder worden opgeschaald.
1. Eén duidelijk aanspreekpunt voor ondernemers: de MKB Defensie Desk
Binnen Ik ben Drents Ondernemer (IBDO) wordt een MKB Defensie Desk ingericht: een laagdrempelig loket voor ondernemers met vragen over defensieopdrachten, procedures en kansen. Via een digitale intake en gerichte doorverwijzing krijgen ondernemers sneller zicht op de juiste route en contactpersonen.
2. Een actieteam dat projecten helpt versnellen: Actieteam Defensie en MKB
Om kansen rond productie, onderhoud en hergebruik te benutten, richt de provincie het Actieteam Defensie en MKB op. Dit team ondersteunt ondernemers bij het uitwerken van ideeën, het vormen van samenwerkingsverbanden en het versnellen van concrete projecten gericht op productie en onderhoud. Het actieteam fungeert als verbindende schakel tussen Drentse bedrijven en Defensie. Bij kansrijke projecten op het gebied van innovatie zal het team ondernemers leiden naar de bestaande defensie-initiatieven MIND en het Regioteam van ODIN. Daarnaast verbindt het actieteam de expertise van regionale partners zoals de NOM, VNO-NCW MKB Noord en kennisinstellingen en kan het bestaande activiteiten van ondernemers- en brancheorganisaties ondersteunen. IBDO zet daarnaast extra adviseurs in om ondernemers gericht te begeleiden bij defensiekansen. Zo ontstaat een gezamenlijke aanpak waarin Defensie sneller toegang krijgt tot regionale productiecapaciteit en ondernemers beter toegerust zijn om aan te sluiten op defensieopgaven.
3. Kennis- en Innovatieplatform Economische Weerbaarheid Drenthe
Inzet is dat Drenthe mee kan bewegen met veranderingen in geopolitieke situaties en nieuwe kansen kan benutten. Voor Drenthe betekent dit dat bedrijven, kennisinstellingen en overheden goed met elkaar verbonden zijn. Maar ook dat de maakindustrie toekomstbestendig is en dat ondernemers snel kunnen inspelen op nieuwe ontwikkelingen op het gebied van defensie, energie, digitalisering of andere maatschappelijke opgaven. Dit wordt samen ontwikkeld met de Thorbecke Academie, andere kennisinstellingen, innovatiehubs en brancheorganisaties VNO-NCW MKB Noord.
4. Meer samenwerking in de praktijk
De provincie stimuleert samenwerking door ontmoetingen te organiseren en randvoorwaarden te creëren voor gezamenlijke projecten. Denk hierbij aan themabijeenkomsten en initiatieven die bedrijven helpen om samen sterker te worden. Hierdoor kunnen extra kansen ontstaan voor en met Defensie en andere grote opdrachtgevers.
Drentse ondernemers die kansen zien of vragen hebben over werken voor Defensie kunnen terecht bij Ik ben Drents Ondernemer (IBDO) via tel. 0592 365 515 of e-mail.