Omzet industrie in eerste kwartaal 2025 duidelijk hoger

De omzet van de industrie was in het eerste kwartaal van 2025 2,9 procent hoger dan in hetzelfde kwartaal een jaar eerder. Dit is de grootste stijging sinds het eerste kwartaal van 2023.

De voedings- en genotmiddelenindustrie was in het eerste kwartaal van 2025 de grootste stijger. Hierna kwam de elektrotechnische en machine-industrie.

De buitenlandse industriƫle omzet (afnemers in het buitenland) heeft het grootste aandeel in de omzetstijging; 4,7 procent. De binnenlandse industriƫle omzet (afnemers in het binnenland) bleef gelijk vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder. Dit meldt het CBS op basis van de nieuwste cijfers.

Machine-industrie

De voedings- en genotmiddelenindustrie was in het eerste kwartaal van 2025 de grootste stijger. De omzet in deze branche was 8,1 procent hoger dan in het eerste kwartaal van 2024. Hierna kwam de elektrotechnische en machine-industrie, waar de omzet met 7,2 procent steeg. De transportmiddelenindustrie was in het eerste kwartaal de grootste daler (-11,6 procent).

Afzetprijzen gestegen

De afzetprijzen in de industrie waren 1,2 procent hoger dan in het eerste kwartaal van 2024. De binnenlandse afzetprijzen stegen met 1,2 procent, de buitenlandse afzetprijzen stegen met 1,3 procent. In bijna alle hoofdbranches stegen de afzetprijzen, alleen in de hoofdbranche raffinaderijen en chemische industrie daalden de afzetprijzen; -1,8 procent. De afzetprijzen stegen met 5,2 procent het sterkst in de voedings- en genotmiddelenindustrie.

Negatief over winstgevendheid

In de industrie zijn er inmiddels dertien kwartalen op rij meer ondernemers waarvan de winstgevendheid verslechterde, dan ondernemers waar deze verbeterde. Per saldo gaf 4,5 procent van de producenten aan dat de winstgevendheid in het eerste kwartaal van 2025 is verslechterd. In het vierde kwartaal 2024 gaf per saldo 3,4 procent van de producenten dit aan.

Omzetverwachting producenten negatiever

Het aandeel ondernemers dat een hogere omzet verwacht is groter dan het aantal ondernemers dat een lagere omzet verwacht. Per saldo verwacht 7,3 procent van de ondernemers meer omzet in het tweede kwartaal van 2025. In het vorige kwartaal verwachtte per saldo 8,4 procent van de ondernemers een omzetstijging.

Belangrijkste belemmeringen

Aan het begin van het tweede kwartaal gaven ondernemers het tekort aan arbeidskrachten, onvoldoende vraag en het tekort aan productiemiddelen, materiaal en/of ruimte aan als de belangrijkste belemmeringen in de bedrijfsvoering. Ruim 34 procent van de ondernemers in de industrie ervoer geen belemmeringen.

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Bedrijf en Economie

Ondernemersvertrouwen opnieuw gedaald

07-05 Desondanks ervaren minder ondernemers belemmeringen en zijn exporterende bedrijven positief over hun buitenlandse omzet.…

Bedrijf en Economie

Exporteurs van gespecialiseerde machines hardst geraakt door VS-heffingen

30-04 De Verenigde Staten is de vijfde exportbestemming voor Nederlandse goederen. In maart stelde de…

Personeel en Opleiding

Praktisch opgeleide Gen Z’er wil zekerheid, waardering en duidelijkheid

29-04 De technische sectoren staan aan de vooravond van een groot probleem: een flink deel…

Bedrijf en Economie

Meer faillissementen in februari

12-03 In vergelijking met februari 2024 lag het aantal faillissementen in februari 7 procent hoger.…

Bedrijf en Economie

Productie industrie groeit 0,5 procent in januari

10-03 Groei in ruim de helft van de branches Ruim de helft van alle bedrijfsklassen…

Bedrijf en Economie

Afzetprijzen industrie bijna 2 procent hoger in januari

02-03 De stijging van de afzetprijzen in de bedrijfsklasse Metaalproducten was iets bescheidener:Ā  deze bedroeg…

Bedrijf en Economie

Omzet industrie hoger in vierde kwartaal 2024

19-02 De omzetgroei in de metaal was daarmee groter dan die in de totale Nederlandse…

Bedrijf en Economie

Productie industrie ruim 4 procent gekrompen in december

10-02 Dat heeft het CBS bekend gemaakt. Ook in de voorgaande 17 maanden kromp de…

Metaalnieuws inBeeld

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek

28/10/2024

Nieuwe lasersnijmachine LVD in drie modulaire designs