Onderhandelingen cao Metaal & Techniek: nog geen loonbod
Net als de voorgaande keren verloopt het overleg over de nieuwe cao’s in de Metaal & Techniek stroef. Er ligt nog geen loonbod van de werkgevers en tussen werkgevers en vakbonden bestaat onenigheid over de zogeheten ontziemaatregelen voor oudere werknemers.
Volgens FNV zeggen de werkgevers al 10 jaar dat er weinig ruimte is voor loonsverhogingen, met telkens hetzelfde argument: “Het ging economisch slecht, het gaat slecht of het zal naar verwachting slecht gaan.”
Tijdens de tweede onderhandelingsronde, afgelopen dinsdag, hebben de cao-partijen vooral vragen gesteld over elkaars voorstellenbrieven. Van echte inhoudelijke onderhandelingen was nog geen sprake.
Werkgevers: voorzichtigheid geboden
Van werkgeverszijde werd opnieuw benadrukt dat de economische realiteit de nodige voorzichtigheid vraagt. Het ondernemingsklimaat staat onder druk en ontwikkelingen zoals netcongestie, gestegen materiaalkosten en de stikstofproblematiek raken omzet en winstgevendheid van bedrijven in de sector. Ron Follon, werkgeversonderhandelaar namens de Federatie Werkgeversorganisaties Techniek (FWT): “Het is belangrijk dat er in de nieuwe cao meer ruimte komt voor maatwerk, passend bij de diversiteit van bedrijven en markten. Zowel werknemers en bedrijven hebben daar belang bij.”
Al 10 jaar hetzelfde argument
Volgens FNV zeggen de werkgevers al 10 jaar dat er weinig ruimte is voor loonsverhogingen, met telkens hetzelfde argument: “Het ging economisch slecht, het gaat slecht of het zal naar verwachting slecht gaan.”
Ontziemaatregelen
Daarnaast is het volgens FNV Metaal bijna traditie geworden om te bezuinigen op ontziemaatregelen, zoals de seniorendagen. De bonden hebben vragen gesteld over het werkgeversvoorstel om de leeftijdsgrens van diverse ontziemaatregelen te verhogen van 55 naar 60 jaar. Volgens Follon staat ook voor werkgevers voorop dat medewerkers gedurende hun hele loopbaan fit en productief kunnen blijven. “Duurzame inzetbaarheid is daarbij de kern. De huidige ontziemaatregelen voor oudere werknemers moeten volgens werkgevers beter aansluiten op wat medewerkers daadwerkelijk kunnen. Dat vraagt om het specifieker richten van ontziemaatregelen op groepen die dat nodig hebben. Daarnaast vinden werkgevers dat de leeftijdsgrenzen van de ontziemaatregelen mee moeten bewegen met de gestegen vitaliteit van oudere medewerkers en de daarmee samenhangende verhoging van de AOW-leeftijd.”
De werkgevers willen verder het generatiepact (een financieel aantrekkelijke regeling die erop is gericht om oudere werknemers minder te laten werken) beperken tot werknemers die vallen onder een nog vast te stellen zwaarwerk-definitie. Diezelfde definitie willen zij ook gebruiken voor toegang tot de RVU-regeling. “Hierdoor dreigt de doelgroep die gebruik kan maken van deze regelingen aanzienlijk kleiner te worden”, constateert CNV Vakmensen.
RVU
In de vorige cao is afgesproken dat de RVU-regeling wordt verlengd mits er fiscale ruimte voor zou zijn. Die ruimte is gevonden voor 2026. Zodra de Eerste Kamer instemt met het Belastingplan 2026, wordt de RVU-regeling Metaal en Techniek met een jaar verlengd. Dit vindt plaats in de week voor Kerst. Doelstelling is dat het RVU-loket op 2 januari weer opent. Vanaf die datum kunnen werknemers (mits ze aan de voorwaarden voldoen) gebruikmaken van de regeling. “Wel is het zo dat het komende jaar gekeken zal worden naar een definitie van zwaar werk. Dat kan ertoe leiden dat niet alle functies er meer gebruik van kunnen maken. Dit zal in de loop van 2026 duidelijk worden”, aldus CNV Vakmensen.
Derde ronde op 13 januari
De derde onderhandelingsronde staat gepland op 13 januari 2026. CNV Vakmensen verwacht dat er dan daadwerkelijk inhoudelijk onderhandeld gaat worden. “We hopen dan écht stappen te kunnen zetten”, zeggen de FNV-collega’s. De huidige cao’s Metaal & techniek lopen tot en met 31 januari 2026.