ABN AMRO: prijsstijgingen in 2013 voor de cyclische metalen

ABN AMRO verwacht dat grondstoffen met een cyclisch karakter in 2013 in waarde toe zullen nemen. Het aantrekken van sommige economieën (zoals nu gebeurt in China en de VS) leidt ertoe dat de vraag naar de cyclische grondstoffen (zoals basis metalen, zilver, platinum en palladium) zal toenemen. Daarmee zullen ze in prijs stijgen.

Bij de niet-cyclische grondstoffen zullen de prijzen stabiel blijven of worden afgeremd door specifieke vraag- en aanbod factoren. Dit valt te lezen in de nieuwe Quarterly Commodity Outlook van ABN AMRO.

De opleving van de vraag naar de cyclische grondstoffen zal echter vrij gematigd verlopen, aangezien de groei van het mondiale BBP en de handelsdata onder hun historische gemiddelde blijven steken. Bovendien krijgt de overstap van China naar een meer consumentgedreven groei steeds meer vorm en dit betekent concreet ook een minder intensieve groei van de vraag naar grondstoffen.

Ondanks de verwachting van ABN AMRO dat economieën wereldwijd geleidelijk zullen herstellen, wat gunstig is de marktomstandigheden voor veel grondstoffen, zal dit niet leiden tot een nieuwe hausse in grondstofmarkten.

Edel metalen
De combinatie van een bescheiden groei in aanbod en iets lagere vraag naar goud, voornamelijk als gevolg van lager niveau van investeringen, moet leiden tot een lagere goudprijs. De vooruitzichten voor zilver zijn iets beter omdat de vraag vanuit de industriële sectoren hier ook een grote rol speelt. De vooruitzichten voor platina zijn verbeterd aangezien de vooruitzichten voor de autosector in de EU minder negatief zijn en de vraag naar sieraden in China toeneemt. Lange termijn vooruitzichten voor palladium zijn nog steeds gunstig.

Basis metalen
Voor aluminium zijn de omstandigheden verbeterd, vooral in de VS. In Europa blijft het echter uitdagend. Overaanbod blijft echter een belangrijk punt van aandacht. In de kopermarkt is het sentiment verbeterd door positieve PMI en handelsgegevens uit China. Ook het afwenden van de ‘fiscal cliff’ in de VS hielp mee. De lange termijn vraag naar koper blijft robuust. Voor nikkel verwachten wij dat de vraag tot 2015 gestaag zal toenemen, in lijn met geleidelijk herstellende economieën. Dit geldt ook voor zink, waar stakeholders vertrouwen blijven houden.

Ferro metalen
De staalprijzen in Europa, China en de VS veerde op in het laatste kwartaal van 2012. Op de korte termijn blijven de omstandigheden in Europa zwak, terwijl in China en de VS herstel verder doorzet. Hoewel de vraag naar staal zal verbeteren, zullen de problemen aan de aanbodzijde (overcapaciteit) de prijzen afremmen. Cokeskool prijs zou kunnen versterken met 2-4% van het huidige niveau in de komende drie maanden. De prijzen van ijzererts zullen op korte termijn hun relatief hoge niveau handhaven. Op de lange termijn verwachten we echter een overaanbod in ijzererts en dit zal de prijs drukken.

Klik hier voor de Commodity Outlook van ABN AMRO over het eerste kwartaal 2013

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Verbinden

Beter aluminium en RVS lassen

27-10 Het lassen van aluminium en chroom-nikkelstaal is veeleisend voor de lasser. Voor het nieuwe […]

Verspanen

Dormac Open Huis zet operator in het zonnetje

27-10 Voordat Bas bij Dormac in dienst trad om klanten intensief te begeleiden richting de […]

Plaatbewerking

Best Award voor 4-kops 3D-lasersnijsysteem van Prima Power

27-10 De Giga Laser Next is een baanbrekend 4-kops 3D-lasersnijsysteem. Prima Power heeft deze machine […]

Plaatbewerking

Klaassen opent nieuw Experience Center

27-10 Ruim twee jaar heeft Klaassen Advanced Technology op een andere plek in Enschede geproefd […]

Automatisering

Digitaal gereedschapsbeheer in vijf stappen

27-10 Een gebrek aan transparantie in gereedschapsbeheer leidt tot tijdverlies door zoeken en het toewijzen […]

Personeel en Opleiding

KMWE bekroond voor praktijkleren

27-10 De jury prijst KMWE om de sterke inzet voor de ontwikkeling van vakmensen, de […]

Automatisering

AI verkleint opleidingsverschillen in technische functies

27-10 De situatie is herkenbaar in veel bedrijven. Een monteur met dertig jaar ervaring kent […]

Plaatbewerking

Inspirerende Blechexpo goed voor ruim 40.000 bezoekers

27-10 Dankzij hun innovaties maakten 1190 exposanten uit 41 landen (waaronder 37 uit de Benelux) […]

Metaalnieuws inBeeld

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek