Industrie is nieuwe jaar goed begonnen

Nederland is economisch het jaar goed begonnen. Met een stijging van 53.5 in december naar 54.1 in januari, laat de inkoopmanagers-index NEVI PMI zien dat de forse groei doorzette. De score van januari is het één na hoogste cijfer sinds februari 2014. De trend, die de laatste maanden van 2014 werd ingezet, zet zich dus onverminderd door in 2015.

De productie groeide opnieuw aanzienlijk en was groter dan in december. Deze groei werd aangewakkerd door de toename van het aantal nieuwe orders, voor de negentiende maand op rij. De exportorders namen voor de eenentwintigste opeenvolgende maand toe. Deze toename was aanzienlijk, maar wel iets kleiner dan vorige maand.
De hoeveelheid onvoltooid of nog niet uitgevoerd werk daalde opnieuw, wat nog steeds wijst op overcapaciteit. Wel was deze daling de kleinste in vier maanden. De voorraad eindproducten daalde fors en in de grootste mate sinds februari 2014. Er werden voor de achttiende opeenvolgende maand meer grondstoffen en halffabricaten ingekocht, maar deze groei was het laagst sinds augustus. De voorraad ingekochte materialen daalde wederom. De levertijden werden langer en wel in de grootste mate in tien maanden.
In januari nam de werkgelegenheid voor de tiende maand op rij toe, zij het bescheiden. De inkoopprijzen bleven dalen, en wel in de grootste mate sinds mei 2009. De verlaging van de verkoopprijzen was de grootste in twintig maanden.
NEVI-hoogleraar Inkoopmanagement Arjan van Weele noemt de concurrentiepositie van de Nederlandse industrie uitstekend. “Deze resulteerde wederom in hogere productie- en inkoopvolumes. Normaliter vertaalt dit zich in hogere inkoopprijzen. Maar dat is nu als gevolg van een aantal macro economische ontwikkelingen (dalende olie- en grondstofprijzen, stijgende dollar) niet het geval. Bedrijven profiteren van lagere grondstofprijzen en olieprijzen, die zij doorberekenen in scherpere verkoopprijzen. Bedrijven rapporteren dat daarnaast innovaties blijken aan te slaan, wat de forse toename van de vraag en daarmee de stijging van het productievolume mede verklaart.”
Niettemin blijven productiebedrijven volgens Van Weele hoog aan de wind varen: voorraden blijven beperkt en men gaat pas produceren als men concreet verkooporders heeft geboekt. “Verstandig, ware het niet dat afnemers getuige de oplopende levertijden nog langer op hun producten moeten wachten. Men is daar kennelijk toe bereid. Kortom: 2015 is goed van start en de positieve trend die is ingezet zal naar verwachting nog wel enkele maanden aanhouden. Ik verhoog mijn rapportcijfer naar 7.8.”

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Plaatbewerking

HDA versnelt productie enorm met nieuwe kantbank

03-09 De vader van Stefan Houssart is in 1992 met HDA begonnen. Het is uitgegroeid…

Bedrijf en Economie

BK Alu overgenomen door TUHO Groep

03-09 Door aan te sluiten bij TUHO Groep, een groeiend industrieel familiebedrijf bestaande uit onder…

Toeleveren

Spannende productinnovaties op Schweissen & Schneiden

03-09 Voor wie wil weten wat de industrie vooruit drijft, is de ‘Young Innovators-stand in…

Oppervlaktetechniek

MetaalNieuws 16 – Volledig in het teken van Oppervlaktetechniek

03-09 Met een gedrukte oplage van bijna 15.000 exemplaren én een sterk digitaal bereik is…

Bedrijf en Economie

Bencis verwerft meerderheid aandelen Cadac Group

03-09 “Voor Cadac is dit de beste optie”, aldus Jan Baggen die het bedrijf in…

Bedrijf en Economie

Orders nemen af, winst onder druk

03-09 De buitenlandse orderpositie blijft onder druk staan, al neemt het pessimisme iets af. Vooruitzichten…

Verbinden

iQS en cobotlassen hoogtepunten bij Lorch op S&S

03-09 Een nieuw ontwikkelde, robuuste inverter biedt de lasser controle en stabiliteit met een perfecte…

Plaatbewerking

Mission impossible? Niet voor Breman

03-09 De oorsprong van Breman ligt in 1864, toen het bedrijf begon als smederij. Het…

Metaalnieuws inBeeld

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek

28/10/2024

Nieuwe lasersnijmachine LVD in drie modulaire designs