Productie industrie 4 procent lager in maart

De gemiddelde dagproductie van de Nederlandse industrie was in maart 4,0 procent lager dan in maart 2022, maakt het CBS bekend. Ook in de twee voorgaande maanden van 2023 kromp de productie op jaarbasis.

Hoewel de productie van de totale industrie kromp, produceerde ongeveer de helft van alle bedrijfsklassen in maart meer dan in dezelfde maand een jaar eerder.

Hoewel de productie van de totale industrie kromp, produceerde ongeveer de helft van alle bedrijfsklassen in maart meer dan in dezelfde maand een jaar eerder. Van de grotere branches noteerde, net als een maand eerder, de transportmiddelenindustrie de grootste productiestijging. De chemische industrie had net als in de voorgaande maanden de grootste krimp.

Productie daalt in maart

Voor het bepalen van de kortetermijnontwikkeling van de productie kan het beste worden gekeken naar voor seizoen- en werkdageffecten gecorrigeerde cijfers. Van februari op maart daalde de productie met 2,0 procent.

De voor seizoen- en werkdageffecten gecorrigeerde productie fluctueert doorgaans aanzienlijk. Dalingen en stijgingen volgen elkaar snel op. In het voorjaar van 2020 kromp de productie snel en in mei 2020 werd een dieptepunt bereikt. Daarna werd een stijgende lijn ingezet tot mei 2022. Sindsdien is de trend omgeslagen.

Ondernemers industrie minder positief in april

De ondernemers in de industrie waren in april minder positief. Dat komt vooral doordat ondernemers minder positief waren over de orderportefeuille en de verwachte bedrijvigheid.

Duitsland is een belangrijke afzetmarkt voor de Nederlandse industrie. Het vertrouwen van Duitse ondernemers in de industrie is in april per saldo iets verbeterd (volgens de IFO-index). Ze waren minder negatief over hun toekomstige bedrijfssituatie, maar ook minder positief over hun huidige bedrijfssituatie. De gemiddelde dagproductie van de Duitse industrie was volgens Destatis in maart 3,6 procent hoger dan een jaar eerder.

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Automatisering

Bedrijven zetten meer in op automatisering door personeelstekort

03-06 Robotisering of AI-ondersteuning Voor bijna de helft van de bedrijven met een personeelstekort (30 […]

Bedrijf en Economie

Afzetprijzen industrie in April bijna 5 procent hoger

01-06 De prijsontwikkeling van ruwe aardolie heeft in de regel een sterke invloed op de […]

Bedrijf en Economie

Omzet Nederlandse industrie stijgt in eerste kwartaal 2026

27-05 Vooral exportgerichte bedrijven binnen de maakindustrie en metaalindustrie profiteerden van een aantrekkende buitenlandse vraag. […]

Bedrijf en Economie

Productie industrie groeit

11-05 Groei in helft van de branches De helft van alle bedrijfsklassen in de industrie […]

Bedrijf en Economie

Industrie staakte in 2025 het vaakst

29-04 In totaal waren er vorig jaar 23 werkstakingen. Dat zijn er 13 minder dan […]

Personeel en Opleiding

Nog te veel bedrijven voldoen niet aan gezond en veilig werken

29-04 Dat blijkt uit de monitor Arbo in Bedrijf 2024–2025 van de Nederlandse Arbeidsinspectie. De […]

Bedrijf en Economie

Afzetprijzen industrie ruim 2 procent lager in februari

30-03 Daling olieprijzen jaar op jaar kleiner De prijsontwikkeling van ruwe aardolie heeft in de […]

Bedrijf en Economie

Productie industrie in januari ruim 1 procent hoger dan jaar eerder

11-03 In de helft van de onderliggende branches groeide de productie in januari. Ten opzichte […]

Metaalnieuws inBeeld

11/03/2026

Micro LaserSystems TechniShow 2026

10/03/2026

Widenhorn TechniShow 2026

13/03/2026

MP Solutions TechniShow 2026

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie