Bouwmaterialenindustrie meest positief

Het vertrouwen van producenten in de industrie is in november iets afgenomen, maakt CBS bekend. Dat is vooral toe te schrijven aan een minder positief oordeel over de verwachte bedrijvigheid. Het producentenvertrouwen daalde van 4,3 in oktober naar 3,4 in november en bewandelt daarmee de omgekeerde weg van de vorige maand. De producenten in de hout- en bouwmaterialenindustrie zijn het meest positief.

Sinds oktober 2014 hebben positief gestemde ondernemers de overhand. Het vertrouwen van de industriële producenten ligt ruim boven het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar (0,6). Het vertrouwen van de ondernemers bereikte in januari 2008 de hoogste waarde (9,4) en ruim een jaar later de laagste waarde (-23,5).

Minder positief over verwachte bedrijvigheid
Producenten in de industrie waren in november minder positief over de productie in de komende drie maanden dan in oktober. Ook waren zij iets minder positief over hun orderportefeuille. Het oordeel over de voorraden gereed product daarentegen verbeterde sterk. Alle drie deelindicatoren van het producentenvertrouwen zijn in november echter positief. Zo zijn er meer ondernemers die verwachten dat hun productie de komende drie maanden zal toenemen dan ondernemers die een afname van de productie voorzien. Verder heeft het aantal ondernemers dat de orderpositie groot vindt de overhand op het aantal ondernemers dat de orderportefeuille klein acht, gelet op de tijd van het jaar. Het aantal ondernemers dat hun voorraad eindproduct als te klein beschouwt is groter dan het aantal dat de voorraden te groot vindt.

Hout- en bouwmaterialenindustrie
Producenten in de hout- en bouwmaterialen industrie zijn het meest positief, gevolgd door de ondernemers in de textiel- en kledingindustrie. In deze beide branches is het vertrouwen ook het meest toegenomen. Daarentegen is in de papier- en grafische industrie het vertrouwen het meest afgenomen. Vooral het oordeel over de verwachte bedrijvigheid verslechterde daar.

Industrie produceert meer
De gemiddelde dagproductie van de Nederlandse industrie was in september 2,4 procent hoger dan in september 2015, maakte CBS enkele weken geleden bekend. De stijging is wat groter dan in augustus. Al twaalf maanden produceert de industrie meer dan in dezelfde periode een jaar eerder.

Duitse producentenvertrouwen
Duitsland is een belangrijke afzetmarkt voor de Nederlandse industrie. Net als de Nederlandse producenten waren de industriële ondernemers in Duitsland in november wat minder positief dan in oktober. Ze waren vooral minder optimistisch over de nabije toekomst. De gemiddelde dagproductie van de Duitse industrie was in september 1,6 procent hoger dan in september 2015.

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Bedrijf en Economie

Metaalindustrie investeert dit jaar fors minder

22-06 Bedrijven in vijf bedrijfstakken hebben tussen half januari en half mei vragen beantwoord over […]

Automatisering

Automation Xperience laat zien hoe je automatisering slim en succesvol toepast

15-06 Deze vraag staat deze week (op woensdag 17 en 18 juni) centraal tijdens Automation […]

Bedrijf en Economie

Productie industrie in april bijna 5 procent hoger dan jaar eerder

10-06 Groei in ruim de helft van de branches Ongeveer 60 procent van alle bedrijfsklassen […]

Automatisering

Bedrijven zetten meer in op automatisering door personeelstekort

03-06 Robotisering of AI-ondersteuning Voor bijna de helft van de bedrijven met een personeelstekort (30 […]

Bedrijf en Economie

Afzetprijzen industrie in April bijna 5 procent hoger

01-06 De prijsontwikkeling van ruwe aardolie heeft in de regel een sterke invloed op de […]

Bedrijf en Economie

Omzet Nederlandse industrie stijgt in eerste kwartaal 2026

27-05 Vooral exportgerichte bedrijven binnen de maakindustrie en metaalindustrie profiteerden van een aantrekkende buitenlandse vraag. […]

Bedrijf en Economie

Productie industrie groeit

11-05 Groei in helft van de branches De helft van alle bedrijfsklassen in de industrie […]

Bedrijf en Economie

Industrie staakte in 2025 het vaakst

29-04 In totaal waren er vorig jaar 23 werkstakingen. Dat zijn er 13 minder dan […]

Metaalnieuws inBeeld

11/03/2026

Micro LaserSystems TechniShow 2026

10/03/2026

Widenhorn TechniShow 2026

13/03/2026

MP Solutions TechniShow 2026

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie