Handelsoorlog remt investeringen technologiebedrijven

De mondiale handelsoorlog zaait onzekerheid onder technologiebedrijven: investeringen op de rem, export in de min.

Uit een enquête van brancheorganisatie FME blijkt dat liefst 60% van de bijna 250 ondervraagde bedrijven gevolgen ondervindt van de Amerikaanse importheffingen en de genomen tegenmaatregelen.

Uit een enquête van brancheorganisatie FME blijkt dat liefst 60% van de bijna 250 ondervraagde bedrijven gevolgen ondervindt van de Amerikaanse importheffingen en de genomen tegenmaatregelen. Daarnaast verwacht 56% van de bedrijven investeringen uit te stellen. Van de exporteurs naar de VS voorziet bijna de helft een forse afname van de afzet, gemiddeld met 43%.

Grote economische schade

De technologische industrie komt hierdoor verder onder druk te staan, bovenop bestaande uitdagingen zoals hoge energieprijzen, regeldruk en een verslechterend investeringsklimaat. Theo Henrar, voorzitter FME: “Als de handelsoorlog aanhoudt, verwacht onze industrie uitstel van investeringen, een daling van de export en toenemende verstoringen in de keten. Zonder snelle actie loopt Nederland risico op grote economische schade.”

Impact op investeringen

De mondiale handelsoorlog remt de investeringsbereidheid. Liefst 56% van de bedrijven verwacht investeringen uit te stellen als de spanningen aanhouden, vooral door vraaguitval uit de VS en het gebrek aan stabiliteit op de wereldmarkt. “Ondernemers hebben vertrouwen en voorspelbaarheid nodig om te investeren. Als dat ontbreekt, wordt de rem ingetrapt. Investeringen uitstellen klinkt onschuldig, maar legt uiteindelijk de hele keten stil – van toeleverancier tot eindklant”, stelt Henrar.

De mondiale handelsoorlog raakt technologische waardeketens direct. Ondernemers verwachten vooral een daling van de export en onzekerheid over afgesproken inkoopprijzen. Van de bedrijven die naar de VS exporteren, voorziet bijna de helft een afname van de afzet, gemiddeld met 43%. Tegelijkertijd nemen de zorgen toe over dumping van goedkope producten uit China op de Europese markt.

Onduidelijke regels

Voor de overgrote meerderheid zijn de regels onduidelijk. Ondernemers ervaren vooral onduidelijkheid door de voortdurende

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Bedrijf en Economie

Straks om 12.00 uur: Nationaal Industriealarm

01-07 “We willen de politiek wakker schudden in hun laatste week voor het zomerreces”, aldus…

Bedrijf en Economie

Nieuwe CSRD-tool helpt maakbedrijven bij duurzaamheidsrapportage

23-06 Geen onnodige belasting Vanaf 2027 moeten steeds meer bedrijven aan deze CSRD-verplichting voldoen. Ook…

Bedrijf en Economie

Trumps handelsoorlog vergroot druk op Nederlandse industrie

17-06 Ongekende invoerheffingen De reikwijdte en hoogte van Trumps heffingen ongekend. Zelfs nu hij de…

Bedrijf en Economie

FME: Val kabinet is ramp voor industrie

03-06 De val van het kabinet maakt Nederland volgens FME totaal vleugellam. Terwijl het land…

Bedrijf en Economie

FME roept kabinet op structureel energiekosten industrie te verlagen

22-04 Zonder energiemaatregelen blijft het prijsverschil met ons omringende landen veel te groot, stelt de…

Bedrijf en Economie

FME lanceert 11-puntenplan ‘Erop of eronder’

17-02 Het plan is expliciet onderschreven door een aantal cruciale bedrijven die symbool staan voor…

Bedrijf en Economie

Structurele verhoging van WBSO belangrijke opsteker voor technologische industrie

18-11 Deze verhoging is essentieel voor het stimuleren van innovatie in Nederland, vooral binnen het…

Bedrijf en Economie

Maakindustrie prijst ambities kabinet maar vraagt wel om daadkracht

18-09 Dit zegt Metaalunievoorzitter Mark Helder in een reactie op de Miljoenennota en het eerder…

Metaalnieuws inBeeld

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek

28/10/2024

Nieuwe lasersnijmachine LVD in drie modulaire designs