Kennisverlies door pensionering zet techniek onder druk

Door de pensioneringsgolf dreigt cruciale praktijkkennis verloren te gaan. Er is echter een oplossing: werkplekleren en mentorschap.

Werkplekleren wordt breed gezien als effectief instrument om de aanwezige kennis te borgen. Toch zet slechts iets minder dan de helft (48%) van de organisaties senior medewerkers structureel in als coach of mentor.

Volgens de nieuwste editie van de TechBarometer van ROVC zet dit verlies aan praktijkkennis niet alleen de technische sector, maar ook de uitvoeringspraktijk van grote maatschappelijke opgaven zoals woningbouw en de energietransitie onder druk. Volgens het trendrapport ziet  41% van de respondenten dat deze kennis zich bevindt bij collega’s die binnen vijf jaar met pensioen gaan. 37% van de organisaties denkt onvoldoende voorbereid te zijn op dit kennisverlies.  47% van de respondenten noemt vergrijzing als meest impactvolle ontwikkeling voor de komende jaren.

Werkplekleren verkleint kennisverlies

Werkplekleren wordt breed gezien als effectief instrument om de aanwezige kennis te borgen. 77% zegt dat leren op de werkvloer medewerkers sneller inzetbaar maakt en 55% geeft aan sneller productief te zijn door begeleiding van een ervaren collega. Daarnaast verwacht 43% dat mentorschap bijdraagt aan lagere uitstroom. Toch zet slechts iets minder dan de helft (48%) van de organisaties senior medewerkers structureel in als coach of mentor.

Gerichter opleiden

In de techniek werken momenteel vier generaties samen. Jongere technici zien leren vaker als opstap naar groei: 21% volgt opleidingen met het oog op doorstroom, tegenover slechts 6% van de 55-plussers. Tegelijkertijd geeft 22% van de respondenten aan dat leren niet wordt gekoppeld aan doorgroeimogelijkheden, terwijl juist die koppeling leren aantrekkelijker maakt, vindt 35% van de jongeren. Opvallend is dat kleinere technische organisaties (tot 250 medewerkers) kennisoverdracht vaker actief organiseren (52%) dan grotere organisaties (37%).

Grote bereidheid

De bereidheid om kennis te delen is groot: iets meer dan twee derde is het oneens met de stelling dat oudere collega’s hun kennis voor zich houden: onder 55-plussers is dit zelfs 75%. Toch ervaart meer dan een derde onvoldoende tijd voor het begeleiden van collega’s 45% vindt dat dit ten koste gaat van het eigen werk en 37% geeft aan dat nieuwe medewerkers te snel zelfstandig worden ingezet. “Werkplekleren is een oplossing die aantoonbaar werkt. Maar dat vraagt wel om directe actie”,  zegt Waldo Linders, directeur Opleidingen & Trainingen bij ROVC. “Leren op de werkplek, onder begeleiding van ervaren collega’s, moet een centrale rol krijgen. Daarbij is aandacht nodig voor generatiegerichter opleiden en sectorverschillen. In de installatietechniek zit cruciale praktijkkennis vaak bij ervaren medewerkers, terwijl juist daar tijd voor begeleiding ontbreekt. In industriële omgevingen brengen jonge technici nieuwe technologieën in en beschikken ervaren collega’s over het vakmanschap.”

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Personeel en Opleiding

Skills belangrijker dan mbo-diploma in techniek

07-01 De noodzaak om anders te kijken naar het vakmanschap van technici is groot. Met […]

Personeel en Opleiding

Technieksector roept overheid op tot stabiel beleid en structurele steun

11-12 Dat blijkt uit de eerste editie van de TechBarometer van ROVC, hét trendrapport van […]

Personeel en Opleiding

Personeelstekort techniek groeit gestaag door

10-09 Tekorten te wijten aan jong én oud Eén van de grootste oorzaken van deze […]

Personeel en Opleiding

ROVC organiseert workshops ‘Techniek voor HR’

29-01 In de huidige markt is het voor HR-professionals zonder technische achtergrond steeds lastiger om […]

Personeel en Opleiding

Vergrijzing pijnlijk voelbaar in technische branche

29-04 Dit blijkt uit de achtste editie van de TechBarometer van technisch opleider ROVC. Hiervoor […]

Personeel en Opleiding

Energietransitie loopt spaak door technicitekort

31-05 Bovendien zorgt de energietransitie volgens vier op de tien (42%) dat er nog meer […]

Personeel en Opleiding

Als het er echt op aankomt, laten vrouwen een baan in de techniek liever schieten

13-07 Dit blijkt uit de TechBarometer 2022 van technisch opleider ROVC, een onderzoek onder ruim 1.000 HR-beslissers […]

Toeleveren

Overheid moet meer doen om technicitekort terug te dringen

30-05 Volgens HR-beslissers moet de overheid vooral meer budget inzetten om techniek te promoten (47%), […]

Metaalnieuws inBeeld

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek