Lesje veiligheid voor ruim duizend ROC-leerlingen

CNV Vakmensen en Arbouw organiseren deze maand 75 veiligheidslessen voor ROC-leerlingen in de bouw en metaaltechniek. “We bereiken hiermee ruim duizend leerlingen”, zeggen initiatiefnemers Saskia Spaargaren en Temmina Bouwknecht van CNV Vakmensen. “We hopen hen bewuster te maken van de risico’s die zij lopen. Ondanks speciale wetgeving zijn jonge werknemers twee keer zo vaak slachtoffer van een bedrijfsongeval als 50-plussers. Met deze lessen willen we ongelukken op de werkvloer helpen voorkomen.”

De gastlessen zijn onderdeel van de ‘Maand van de Veiligheid’, een initiatief van CNV Vakmensen en Arbouw (gesponsord door opleidingsfondsen OOM en OTIB). Veiligheidsdeskundigen verzorgen in totaal 75 lessen voor eerste- en tweedejaars leerlingen van ROC’s (35 lessen voor de bouw, 40 lessen voor de metaaltechniek).

Kwetsbaar
Jonge werknemers zijn kwetsbaar, vooral in de bouw en metaal. “Er zijn wel speciale regels om hen te beschermen, maar toch gaat het nog vaak mis”, zegt Temmina Bouwknecht. “Ze hebben minder ervaring en letten in hun jeugdig enthousiasme niet altijd even goed op. Er gebeuren nog te veel ongelukken.”
Elk jaar komen ongeveer 19.000 jongeren in de leeftijd van 15-24 jaar na een arbeidsongeval bij de spoedeisende hulp. Gemiddeld overlijden er elk jaar acht jonge werknemers. Vooral in de bouw en de metaal gebeuren ongelukken (1.200 per jaar). “Met de gastlessen hopen we daar iets aan te doen”, zegt Saskia Spaargaren. “We maken het heel concreet, aan de hand van foto’s uit de praktijk. Losliggende leidingen, rommel waarover je je nek kunt breken, ontbrekende gezichtsbescherming. Soms moeten de leerlingen er hard om lachen, bijvoorbeeld als ze een foto van een slecht in elkaar geknutselde steiger zien. Maar de boodschap komt wel aan.”

De lessen zijn ook bedoeld om de leerlingen meer bewust te maken van hun verantwoordelijkheid. Spaargaren: “Veiligheid begint bij jezelf. Maar ook je opdrachtgever kan er wat aan doen. Als het nodig is, moet je elkaar daarop aan kunnen spreken.”

Gastlessen metaaltechniek
Gastlessen voor de metaaltechniek zijn er deze maand onder meer in: Assen, Emmen, Groningen, Hardenberg, Hoogeveen, Leeuwarden en Stadskanaal.

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Plaatbewerking

Tuwi biedt een kijkje in de Durma keuken

23-03 Dit keer ging de reis naar het Turkse Bursa waar de groep, bestaande uit…

3D

3D-printing creëert nieuwe mogelijkheden voor Seco Tools

23-03 Het ontwikkelen en vervaardigen van prototypes door middel van additive manufacturing (AM) wordt steeds…

Personeel en Opleiding

Sterk werkgeversmerk trekt juiste mensen aan

23-03 MKB-maakondernemers merken dagelijks de effecten van de huidige krappe arbeidsmarkt. Belangrijk voor een bedrijf…

Materialen

Nieuwe Cambuurstadion gebouwd met duurzaam geproduceerd staal

23-03 Het nieuwe stadion wordt gebouwd door Van Wijnen Gorredijk. De bouw van een voetbalstadion…

Verspanen

Kennametal gereedschapsbibliotheek beschikbaar in Mastercam

23-03 Mastercam-ontwikkelaars hebben nauw samengewerkt met Kennametal om gebruikers in staat te stellen gegevens over…

Toeleveren

Nederlandse productiebedrijven doen het beter dan Britse collega’s

23-03 Bijna negen van de tien ondervraagde engineers (87%) voor het rapport Stand van zaken…

Plaatbewerking

Duurzaamheid troef op huisshow Trumpf

23-03 Het hightechbedrijf presenteerde diverse technologieën om materiaal, energie en snijgas te besparen. Daarnaast toonde Trumpf…

Toeleveren

Snelklembare klemringen met klemhendel

23-03 De klemringen stellen de gebruiker in staat deze te installeren, te verwijderen, of te…

Metaalnieuws inBeeld

20/04/2022

Komt u ook naar de MIX Noordoost 2022

09/05/2022

Morris Solutions, Retrofit beste optie voor kantbank WIFO Anema

19/02/2021

Voorbeschouwing Thema Plaatbewerking 23-02-2021

05/11/2020

Vakopleiding Techniek kweekt enthousiasme voor modern CNC verspanen