OOM: meer instroom en eigen initiatief

OOM zet de komende jaren in op het bevorderen van de instroom in de metaalbewerking en op het stimuleren van werknemers om zelf initiatief te nemen op het gebied van loopbaanontwikkeling. Ook zal het scholingsadviesbureau van de sociale partners in de metaalbewerking meer gaan doen om de leercultuur in de metaalbedrijven te bevorderen en het scholingsaanbod voor werknemers te verrijken.

Het strategisch plan van OOM voor de periode 2021-2025 is klaar.

Dit staat in het strategisch plan 2021-2025 ‘Focus op Impact’. OOM wil de instroom bevorderen door te werken aan de zichtbaarheid van beroepen en bedrijven en het behoud van leerlingen voor de sector. Deze ambities moeten nog vertaald worden naar concrete projecten, maar vast staat wel dat OOM zich daarbij onder andere richt op meer zij-instromers, door de toeleiding van bijvoorbeeld personeel uit krimpsectoren of nieuwe Nederlanders te organiseren met hulp van partnerorganisaties.

Het eigen initiatief van werknemers wil OOM onder meer stimuleren door de kennisavonden opnieuw invulling te geven. En het scholingsaanbod zal worden uitgebreid met trainingen die zijn toegesneden op de ontwikkelingen in de sector.

Dienstverlening onder druk

Volgens OOM-directeur Erik Yperlaan kunnen zijn medewerkers niet wachten om hiermee aan de slag te gaan, maar vooralsnog staat alles op een laag pitje omdat er nog steeds geen nieuwe cao Metaal & Techniek is. De oude cao liep per 1 oktober af. Het financieel stimuleren van scholing in de sector wordt onder andere betaald via een heffing op de loonsom van de werknemers. De hoogte daarvan wordt vastgelegd in de cao. Aangezien er nog geen nieuw akkoord ligt, wordt er sinds 1 januari ook geen premie betaald. En daarmee staat de dienstverlening van OOM onder druk.

OOM heeft wel een reserve voor zo’n cao-loze periode, maar die is niet onuitputtelijk. Tot 1 april kan de huidige dienstverlening gegarandeerd worden voortgezet en kunnen alle verplichtingen worden nagekomen. De OOM-bijdrage voor reguliere cursussen en de stagevergoeding en de leerwerkbijdrage (LWB) voor (BBL-)leerlingen wordt gegarandeerd uitgekeerd als de aanvraag voor 1 april 2022 is gedaan en de leerling voor die datum is gestart met zijn opleiding. Aanvragen na 1 april worden ook in behandeling genomen. Alleen kan een bijdrage van OOM pas worden uitgekeerd als de nieuwe cao daarvoor ruimte geeft.

Op 1 maart wordt bekeken of er een nieuwe cao ligt, en wat deze betekent voor de begroting en het strategisch plan van OOM. “De komende maanden is er dus geen ruimte voor vernieuwing”, aldus Yperlaan. “Op zijn vroegst kunnen we per 1 april van start met de uitvoering, al beginnen we natuurlijk wel met de voorbereidingen.”

 

 

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Personeel en Opleiding

OOM Award voor MDE Machinebouw uit Echteld

02-02 Sociale manier van benaderen Volgens het juryrapport hebben alle drie de bedrijven leren en […]

Personeel en Opleiding

Slecoma uit Boekel wint OOM Award

02-02 De keus van de jury viel onder meer op Slecoma vanwege de gestructureerde ondersteuning […]

Personeel en Opleiding

Landelijk platform TechNext bundelt kracht van technische bedrijfsvakscholen

16-01 “Met TechNext organiseren we landelijk wat regionaal al werkt: praktijkgericht opleiden, dicht bij bedrijven […]

Personeel en Opleiding

OOM zet vol in op instroom, behoud en innovatie

07-01 “De evaluatie van onze diensten en regelingen verschijnt in januari, maar ik kan al […]

Personeel en Opleiding

Alle kansen in de metaal op een poster

15-12 Om de ontwikkelmogelijkheden zichtbaar te maken binnen een bedrijf is van deze praatplaat een […]

Personeel en Opleiding

Tuinte, Westerhof en LMB Veldman genomineerd voor OOM Award Overijssel

02-12 LBM Veldman “In de toekomst gaan we meerdere uitdagingen aan in de techniek”, zegt […]

Personeel en Opleiding

Gratis trainingen voor praktijkopleiders

01-12 Praktijkopleiders spelen een cruciale rol bij het binden van studenten aan een bedrijf. Veel […]

Personeel en Opleiding

OOM Awards voor De Vor, Brandes & Co en P. Smit

06-10 In de verkiezing van de meest actieve (metaal)leerbedrijven van Nederland bleven de twee bedrijven […]

Metaalnieuws inBeeld

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek