Cao-partijen metalektro slaan handen ineen

De cao-partijen in de metalektro gaan samenwerken op de thema’s arbeidsverhoudingen, arbeidsmarkt en industriebeleid om de uitdagingen van de sector op het gebied van de digitale en de energie-transitie aan te pakken.

De werkgevers willen wendbaar en goed opgeleid personeel, de werknemers goed en aantrekkelijk werk met ontwikkel- en groeimogelijkheden

Vorig jaar zomer sloten FME, namens de werkgevers, en de vakbonden pas na langdurige onderhandelingen en acties een nieuw cao-akkoord. Hoe moeizaam dat cao-traject ook liep, er werd wel afgesproken meer te gaan samenwerken. Hiervoor is nu de Strategische Agenda Metalektro opgesteld. Deze gaat de basis vormen voor jaarlijkse actie-agenda’s.

Werkgevers en werknemers zijn het erover eens dat technologische en sociale innovatie nodig is voor een goed functionerende sector. De werkgevers willen wendbaar en goed opgeleid personeel, de werknemers goed en aantrekkelijk werk met ontwikkel- en groeimogelijkheden.

Het realiseren van die wensen stuit op verschillende uitdagingen. Met een gemiddeld oudere beroepsbevolking is de uitstroom momenteel hoger dan de instroom. De hogere leeftijd brengt ook inzetbaarheidsuitdagingen met zich mee. De sector kent daarnaast bezwarende werkomstandigheden, zoals zwaar werk, werk in ploegen en andere vormen van (werk)verzwarende situaties. Qua diversiteit en inclusie is nog veel te winnen; momenteel is het aandeel vrouwen in een technisch beroep in de metalektro slechts 6%.

Maar ook andere ontwikkelingen hebben grote invloed op werknemers en bedrijven: nieuwe technologieën, specifieke klantwensen, nieuwe regelgeving en demografische en maatschappelijke trends. Om daar op in te spelen en toekomstbestendig te blijven moet duidelijk zijn wat er speelt en welke behoeftes er zijn bij zowel werknemers als bedrijven. Dat vraagt om stabiele arbeidsverhoudingen en daarvoor is meer nodig dan ‘alleen’ een georganiseerd cao-overleg, dat eens in de paar jaar plaatsvindt. Voor het bereiken van gemeenschappelijke doelen op langere termijn is een continue dialoog nodig in de sector én in de bedrijven.

FME en de bonden benadrukken dat de werknemer het verschil gaat maken. Ze noemen het in hun agenda cruciaal dat die werknemer de juiste skills heeft; harde skills op het gebied van techniek en technologie en ook zogeheten soft skills als creativiteit, probleemoplossend vermogen, multidisciplinair samenwerken en flexibiliteit. Om die skills ten volle te kunnen ontwikkelen en te benutten, is het nodig te investeren in werknemers; zowel door werkgevers als door de werknemer zelf.

In de agenda wordt al wel opgemerkt dat de Nederlandse arbeidsmarkt onvoldoende in staat is om de goed opgeleide werknemers te leveren, die de technologische industrie nodig heeft. Er zullen ook arbeidsmigranten nodig zijn.

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Bedrijf en Economie

Nog geen loonbod voor nieuwe cao Metalektro

26-10 De gesprekken verliepen volgens FME in een constructieve sfeer, maar er liggen nog veel […]

Bedrijf en Economie

Ruim drie kwart technologiebedrijven geraakt door Iran-oorlog

12-10 De impact werkt door in de financiële positie en bedrijfsvoering: bedrijven schroeven hun productie […]

Bedrijf en Economie

Cao-onderhandelingen Metalektro zijn begonnen

05-10 De FNV wil afspraken maken over meer dan alleen loon. Op de agenda staan […]

Bedrijf en Economie

Wat betekenen Prinsjesdag-plannen voor MKB-maakindustrie en technologische industrie?

21-09 In de analyse van de Metaalunie zijn de kabinetsvoornemens afgezet tegen de belangen van […]

Bedrijf en Economie

Metaalunie en FME: innovatie krijgt impuls, maar maakindustrie blijft klem zitten

15-09 Stappen in de goede richting In een eerste reactie op de Miljoenennota is Metaalunie […]

Personeel en Opleiding

Metaalunie en FME: Kabinetsplannen voor technisch mbo nog niet genoeg

08-07 Nog lang niet genoeg Volgens FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, houden de […]

Bedrijf en Economie

FME presenteert in Actie-Agenda Regeldruk voor elk knelpunt een oplossing

08-06 FME is positief over de ambitie van het kabinet om regeldruk te verminderen en […]

Personeel en Opleiding

Verbetercheck geeft meer grip op werkdruk

01-06 In 2025 had 31% van de werknemers te maken met hoge werkdruk. Het is […]

Metaalnieuws inBeeld

06/10/2026

Jubileummagazine 25 Jaar MetaalNieuws - METAVAK

08/09/2026

Officiële opening Tuwi Zwijndrecht: Connext Live

12/07/2026

54U Media, wij maken zichtbaar wat jij maakt, met Kennis, Kwaliteit en Bereik in de Maakindustrie

11/03/2026

Micro LaserSystems TechniShow 2026