Meer mbo-studenten in de metaal

Het aantal mbo-studenten in de metaal is dit schooljaar met bijna 6,5 procent gestegen ten opzichte van het schooljaar 2013-2014. Dit blijkt uit onderzoek van kennis- en adviescentrum Kenteq. Vooral de flinke toename van het aantal bol-studenten (Beroeps Opleidende Leerweg) is hiervan de oorzaak.

Vergeleken met vorig schooljaar zijn er 3 procent meer mbo-studenten die een opleiding in de techniek volgen. Niet elke opleidingsrichting profiteert echter van de toename. Het totaal aantal mbo-studenten in de installatietechniek is met zo’n 6,5 procent gedaald. In de elektrotechniek is een daling van 2 procent te zien, terwijl het aantal mbo’ers in de metaal dus met bijna 6,5 procent is gestegen.
Vooral de flinke toename van het aantal bol-studenten met 10 procent is de oorzaak van de groei. Ook bij de nieuwkomers is het aantal bol-studenten gestegen. Dit zorgt ervoor dat het totaal aantal instromers met 400 is toegenomen tot 11.700 studenten.

Belangrijkste kwalificatiedossiers
Van de 24 kwalificatiedossiers van Kenteq zijn de volgende vijf de belangrijkste: Middenkader engineering, Installeren, Metaalbewerken, Machinebouw mechatronica en Service apparatuur en installaties. Samen zijn deze dossiers goed voor driekwart van de mbo-studenten in de metaal, elektro- en installatietechniek. Het aantal studenten Middenkader engineering neemt al vrij lang toe. Vanaf 2009 groeit ook het dossier Machinebouw mechatronica. De dossiers Installeren en Service apparatuur en installaties vertonen sinds 2008 een sterke afname.

Mbo-niveaus 3 en 4
Bij de verdeling naar opleidingsniveau valt de ongunstige ontwikkeling van mbo-niveau 2 op. Deze daling is al sinds 2008 gaande en komt alleen voor in de bbl (Beroeps Begeleidende Leerweg). Ten opzichte van schooljaar 2013 – 2014 was er een daling met bijna 7 procent. De niveaus 3 en 4 doen het aanzienlijk beter. Niveau 3 laat een stijging van bijna 11 procent zien. Niveau 4 kent een toename van bijna 7 procent. Het zijn vooral bol-studenten die voor deze positieve percentages zorgen.

Arbeidsmarktregio’s
Verspreid over Nederland zijn er grote regionale verschillen in het aantal mbo’ers dat een technische opleiding volgt. Opvallend is dat in de arbeidsmarktregio’s Rijk van Nijmegen, Stedendriehoek en Rivierenland sinds 2006 het aantal mbo’ers met een kwart is afgenomen. In vergelijking met het afgelopen schooljaar doen vooral Zuid-Limburg, Drenthe en Rijk van Nijmegen het slecht. De sterkste toename is te zien bij Drechtsteden met een stijging van zo’n 13 procent. Ook Midden-Holland en Helmond-De Peel doen het goed met een toename van ruim 10 procent.

Lees hier het onderzoeksbericht van Kenteq

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Plaatbewerking

Plaatverwerkers NEVAT gaan Chinese opmars met eigen ogen bekijken

07-04 Steeds meer werktuigmachines van Chinees fabricaat vinden hun weg naar Europa. Op TechniShow in […]

Columns

Nerveus

06-04 Wat ook heel bepalend is, is de gemoedstoestand van de verkoper. Er zijn ondernemers […]

Bedrijf en Economie

Claudia op bezoek bij…

06-04 In haar vrije tijd bezoekt Claudia graag andere metaalbedrijven. Ze publiceert hierover al enige […]

Bedrijf en Economie

Claudia op bezoek bij Bax Metaal = vakmanschap, plezier en ambitie

06-04 Mijn bezoek begon met een persoonlijke rondleiding van salesmanager Robin Bax. Als verantwoordelijke voor […]

Bedrijf en Economie

Defensie is met uitgestoken hand op zoek naar effecten

06-04 Volgens De Kruif heeft de maakindustrie in Nederland een heel andere dimensie gekregen dankzij […]

Plaatbewerking

Tube en wire openen hun deuren voor draad-, kabel- en buisindustrie

06-04 “Tube en wire zijn voor onze sectoren de internationaal toonaangevende marktplaats. Düsseldorf biedt de […]

Verspanen

Huvema CNC-machines doen wat ze moeten doen

06-04 Huvema stond tot nu toe vooral bekend om zijn conventionele machines. Toch zag Verberkt […]

Toeleveren

Battolyser Systems en VDL Hydrogen Systems samen verder als Alquion

06-04 Hiermee is de medio vorig jaar aangekondigde fusie tussen de enige twee ontwikkelaars van […]

Metaalnieuws inBeeld

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek