Meer mbo-studenten in de metaal

Het aantal mbo-studenten in de metaal is dit schooljaar met bijna 6,5 procent gestegen ten opzichte van het schooljaar 2013-2014. Dit blijkt uit onderzoek van kennis- en adviescentrum Kenteq. Vooral de flinke toename van het aantal bol-studenten (Beroeps Opleidende Leerweg) is hiervan de oorzaak.

Vergeleken met vorig schooljaar zijn er 3 procent meer mbo-studenten die een opleiding in de techniek volgen. Niet elke opleidingsrichting profiteert echter van de toename. Het totaal aantal mbo-studenten in de installatietechniek is met zo’n 6,5 procent gedaald. In de elektrotechniek is een daling van 2 procent te zien, terwijl het aantal mbo’ers in de metaal dus met bijna 6,5 procent is gestegen.
Vooral de flinke toename van het aantal bol-studenten met 10 procent is de oorzaak van de groei. Ook bij de nieuwkomers is het aantal bol-studenten gestegen. Dit zorgt ervoor dat het totaal aantal instromers met 400 is toegenomen tot 11.700 studenten.

Belangrijkste kwalificatiedossiers
Van de 24 kwalificatiedossiers van Kenteq zijn de volgende vijf de belangrijkste: Middenkader engineering, Installeren, Metaalbewerken, Machinebouw mechatronica en Service apparatuur en installaties. Samen zijn deze dossiers goed voor driekwart van de mbo-studenten in de metaal, elektro- en installatietechniek. Het aantal studenten Middenkader engineering neemt al vrij lang toe. Vanaf 2009 groeit ook het dossier Machinebouw mechatronica. De dossiers Installeren en Service apparatuur en installaties vertonen sinds 2008 een sterke afname.

Mbo-niveaus 3 en 4
Bij de verdeling naar opleidingsniveau valt de ongunstige ontwikkeling van mbo-niveau 2 op. Deze daling is al sinds 2008 gaande en komt alleen voor in de bbl (Beroeps Begeleidende Leerweg). Ten opzichte van schooljaar 2013 – 2014 was er een daling met bijna 7 procent. De niveaus 3 en 4 doen het aanzienlijk beter. Niveau 3 laat een stijging van bijna 11 procent zien. Niveau 4 kent een toename van bijna 7 procent. Het zijn vooral bol-studenten die voor deze positieve percentages zorgen.

Arbeidsmarktregio’s
Verspreid over Nederland zijn er grote regionale verschillen in het aantal mbo’ers dat een technische opleiding volgt. Opvallend is dat in de arbeidsmarktregio’s Rijk van Nijmegen, Stedendriehoek en Rivierenland sinds 2006 het aantal mbo’ers met een kwart is afgenomen. In vergelijking met het afgelopen schooljaar doen vooral Zuid-Limburg, Drenthe en Rijk van Nijmegen het slecht. De sterkste toename is te zien bij Drechtsteden met een stijging van zo’n 13 procent. Ook Midden-Holland en Helmond-De Peel doen het goed met een toename van ruim 10 procent.

Lees hier het onderzoeksbericht van Kenteq

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Oppervlaktetechniek

Klingspor viert 100 jaar waterproof schuurpapier

23-03 De oorsprong van waterproof schuurpapier gaat terug tot het begin van de jaren 1920 […]

Bedrijf en Economie

VDL verwacht dit jaar groei in omzet en resultaat

23-03 De gecombineerde jaaromzet is in 2025 uitgekomen op 4,064 miljard euro, een daling van […]

Toeleveren

Hannover Messe showt hoofdthema’s voor industrie en energie

23-03 De industrie bevindt zich in een periode waarin bedrijven keuzes moeten maken over digitalisering, […]

Transport en Logistiek

Stevige investering in hightech kranen voor Oxy-Staalfabriek

23-03 De nieuwe kranen worden geleverd door Huisman. Het project wordt in 2027 opgeleverd. “Deze […]

Materialen

Europees consortium met Tata Steel ontwikkelt nieuw ultrasterk staal voor autocarrosserieën

23-03 Dit staal kan bij lagere temperaturen worden geperst, waardoor minder energie nodig is tijdens […]

Oppervlaktetechniek

Van Schijndel houdt poedercoating scherp met Batch Guard van M2Lab

23-03 Bij Van Schijndel is kwaliteit een structureel onderdeel van de bedrijfsvoering. Want als toeleverancier […]

Plaatbewerking

Vemac exclusief dealer van Han’s Laser in Benelux

23-03 Vemac (voluit Van Eldik Machines) is opgericht door ondernemer Gijs van Eldik (27). Het […]

Automatisering

Tekla Structures 2026 is uit: meer gebruiksgemak voor modelleur

18-03 Construsoft heeft de nieuwe versie getest en voorbereid voor klanten, zodat gebruikers vlot kunnen […]

Metaalnieuws inBeeld

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek