Omzet Nederlandse industrie stijgt in eerste kwartaal 2026

De Nederlandse industrie heeft in het eerste kwartaal van 2026 een lichte omzetgroei gerealiseerd. Volgens cijfers van het CBS lag de industriële omzet 2,3 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. De groei kwam vooral door een hogere afzet, terwijl de afzetprijzen gemiddeld 1,2 procent lager uitvielen.

De omzet in de Nederlandse metaalindustrie steeg in het eerste kwartaal van 2026 met 1,6 procent ten opzichte van een jaar eerder.

Vooral exportgerichte bedrijven binnen de maakindustrie en metaalindustrie profiteerden van een aantrekkende buitenlandse vraag.

Metaalindustrie noteert omzetgroei van 1,6 procent

De omzet in de Nederlandse metaalindustrie steeg in het eerste kwartaal van 2026 met 1,6 procent ten opzichte van een jaar eerder. Daarmee laat de metaalbranche opnieuw groei zien, hoewel het tempo lager ligt dan in sommige andere industriële sectoren. De binnenlandse markt bleef daarbij achter. De industriële omzet in Nederland daalde met 0,5 procent, terwijl de buitenlandse omzet met 4 procent toenam. Vooral metaalbedrijven die actief zijn in exportmarkten profiteren van de groeiende internationale vraag.

Machinebouw en elektrotechniek versterken metaalbranche

Na de raffinaderijen en chemische industrie liet vooral de elektrotechnische en machine-industrie sterke cijfers zien. Deze sector realiseerde een omzetgroei van 5,1 procent in vergelijking met het eerste kwartaal van 2025. Dat is positief nieuws voor de metaalverwerkende industrie, aangezien veel metaalbedrijven actief zijn als leverancier voor machinebouw, hightechindustrie en technische maakindustrie.

Groei orderportefeuille vlakt af

Ondanks de omzetgroei neemt de voorzichtigheid in de industrie toe. De groei van de orderontvangst zwakt af ten opzichte van eerdere kwartalen. Per saldo gaf 7,9 procent van de industriële ondernemers aan dat de orderwaarde is gestegen. Een kwartaal eerder lag dit percentage nog duidelijk hoger. Toch blijven veel bedrijven in de metaal- en maakindustrie positief over de komende maanden. Per saldo verwacht 7,6 procent van de ondernemers een verdere omzetgroei in het tweede kwartaal van 2026.

Minder faillissementen in industrie en maakindustrie

Het aantal faillissementen in de industrie nam af. In het eerste kwartaal van 2026 gingen 73 industriële bedrijven failliet. Dat zijn er elf minder dan in dezelfde periode vorig jaar. De daling wijst erop dat de industriële sector, ondanks economische onzekerheden, relatief stabiel blijft functioneren.

Tekort aan technisch personeel blijft grootste uitdaging

Voor de metaalindustrie blijven onvoldoende vraag en het tekort aan technisch personeel de belangrijkste knelpunten. Respectievelijk 25,9 procent en 24 procent van de ondernemers noemt deze factoren als grootste belemmering voor de bedrijfsvoering. Het tekort aan vakmensen blijft daarmee een belangrijk aandachtspunt voor metaalbedrijven, machinebouwers en technische toeleveranciers.

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Bedrijf en Economie

Opnieuw investeren minder bedrijven in verduurzaming

08-07 Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de conjunctuurenquête […]

MetaalNieuws Extra IM

Slimme elektrotechniek: de stille motor achter een hoger bedrijfsrendement

01-07 De oplossing ligt vaak dichter bij huis dan gedacht: in de industriële elektrotechniek. Want wie […]

Bedrijf en Economie

Metaalindustrie investeert dit jaar fors minder

22-06 Bedrijven in vijf bedrijfstakken hebben tussen half januari en half mei vragen beantwoord over […]

Automatisering

Automation Xperience laat zien hoe je automatisering slim en succesvol toepast

15-06 Deze vraag staat deze week (op woensdag 17 en 18 juni) centraal tijdens Automation […]

Bedrijf en Economie

Productie industrie in april bijna 5 procent hoger dan jaar eerder

10-06 Groei in ruim de helft van de branches Ongeveer 60 procent van alle bedrijfsklassen […]

Automatisering

Bedrijven zetten meer in op automatisering door personeelstekort

03-06 Robotisering of AI-ondersteuning Voor bijna de helft van de bedrijven met een personeelstekort (30 […]

Bedrijf en Economie

Afzetprijzen industrie in April bijna 5 procent hoger

01-06 De prijsontwikkeling van ruwe aardolie heeft in de regel een sterke invloed op de […]

Bedrijf en Economie

Productie industrie groeit

11-05 Groei in helft van de branches De helft van alle bedrijfsklassen in de industrie […]

Metaalnieuws inBeeld

11/03/2026

Micro LaserSystems TechniShow 2026

10/03/2026

Widenhorn TechniShow 2026

13/03/2026

MP Solutions TechniShow 2026

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie