Wendbare en flexibele orderverwerking in de metaalindustrie

De Nederlandse staalverwerkende industrie staat bekend om haar innovatie, efficiëntie en precisie. Toch kampen bedrijven in deze sector met een tekort aan gekwalificeerd personeel, stijgende loonkosten en een veranderende orderstructuur. Dit vereist het vermogen om zowel korte als lange series én enkelstuks efficiënt te verwerken. In deze context betreedt Baumalog – een Europese leverancier van geautomatiseerde opslagsystemen en plaatverwerkingsautomatisering – de Nederlandse markt als partner in industriële ontwikkeling.

De systemen van Baumalog zijn ontworpen voor het efficiënt verwerken van plaatmateriaal in afmetingen van 3×1,5 m, 4×2 m en 6×2 m, evenals profielen, buizen en staven tot 12 meter lang.

Baumalog is een gespecialiseerd engineering- en productiebedrijf dat zich richt op de automatisering van opslag- en staalverwerkingsprocessen. De systemen van het bedrijf zijn ontworpen voor het efficiënt verwerken van plaatmateriaal in afmetingen van 3×1,5 m, 4×2 m en 6×2 m, evenals profielen, buizen en staven tot 12 meter lang.

Bij het ontwerpen van haar systemen richt Baumalog zich op een soepele materiaalstroom, rekening houdend met verschillende scenario’s, aanpassing aan bestaande gebouwstructuren, schaalbaarheid van oplossingen en meervoudige integratie – waaronder koppelingen met ERP-, APS-, CAD/CAM-systemen en lasersnijmachines. De integratie van meerdere systemen met de eigen APS-software (Advanced Planning and Scheduling) zorgt voor volledige traceerbaarheid van geproduceerde onderdelen en een efficiënte productieplanning en -sturing.

Broodnodige productieflexibiliteit

De oplossingen van Baumalog sluiten aan bij het Industry 4.0-concept en bieden de broodnodige productieflexibiliteit: het vermogen om korte, lange en enkelstuks producties met dezelfde efficiëntie uit te voeren (High-Mix, Low-Volume). De technologieën die het bedrijf aanbiedt stellen klanten in staat om tegelijkertijd hun productiecapaciteit én procesflexibiliteit aanzienlijk te vergroten. Dit maakt het mogelijk om HMLV-orders efficiënt uit te voeren en zo concurrentievoordeel te behalen op een veeleisende markt.

Tot de huidige klanten in Nederland behoren onder andere Vlastuin en Ter Horst. De Baumalog systemen zijn geïntegreerd met machines van toonaangevende fabrikanten van lasersnijmachines zoals Amada, BLM, Durma, Eagle, LVD, Mazak, Mitsubishi, Salvagnini, Trumpf, en met CAD/CAM-software van Lantek, Libellula, Metalix en SigmaNest.

Of het nu gaat om toegang tot elk materiaal, het vrijmaken van productieruimte of het vergroten van flexibiliteit — de systemen van Baumalog zorgen voor productie met hoge efficiëntie en prestaties.

Of het nu gaat om toegang tot elk materiaal, het vrijmaken van productieruimte of het vergroten van flexibiliteit — de systemen van Baumalog zorgen voor productie met hoge efficiëntie en prestaties.

Automatisering

De staalverwerkende industrie staat in heel Europa voor grote uitdagingen: materialen worden inefficiënt opgeslagen, operators verliezen kostbare tijd met zoeken en transporteren, en productielijnen staan stil in afwachting van de juiste materialen. De kern van de systemen van Baumalog is de mogelijkheid tot effectieve en efficiënte productieplanning en -sturing. Dankzij een goed geplande aanpak elimineren deze systemen knelpunten, waardoor de productie soepel en zonder onderbrekingen verloopt. Materialen worden op het juiste moment en op de juiste plaats geleverd, zonder heftrucks of aparte transportwegen.

Voor Baumalog is automatisering de toekomst – en een noodzaak – voor industriële bedrijven die de ruggengraat van de Nederlandse economie vormen. “Ons doel is om automatisering toegankelijk te maken door functionele systemen aan te bieden die echte problemen oplossen, met behoud van een hoge kostenefficiëntie”, zegt Marcin Kozlowski, CEO bij Baumalog.

Waarom Nederland?

De beslissing om de Nederlandse markt te betreden was geen toeval. Nederland is een technologisch geavanceerde productieomgeving, maar ook een met zeer hoge loonkosten, grote uitdagingen op de arbeidsmarkt en beperkte beschikbaarheid van betaalbare industriële grond. Om concurrerend te blijven binnen de EU-markt moeten Nederlandse ondernemers hun productie-efficiëntie en -rendement op uitzonderlijke wijze optimaliseren. Voor Baumalog is dit het ideale klimaat om geautomatiseerde systemen voor de staalindustrie aan te bieden, vanwege de snelle terugverdientijd voor de klanten. De systemen worden gebouwd volgens het principe: eerst functionaliteit, dan schaalbaarheid, vervolgens duurzaamheid en betrouwbaarheid – zonder de toegankelijkheid uit het oog te verliezen. Interessant genoeg zijn dit dezelfde waarden die al jaren ten grondslag liggen aan de aanleg van het Nederlandse fietsinfrastructuurnetwerk.

Bij het ontwerpen van haar systemen richt Baumalog zich op een soepele materiaalstroom, rekening houdend met verschillende scenario’s, aanpassing aan bestaande gebouwstructuren, schaalbaarheid van oplossingen en meervoudige integratie - waaronder koppelingen met ERP-, APS-, CAD/CAM-systemen en lasersnijmachines.

Bij het ontwerpen van haar systemen richt Baumalog zich op een soepele materiaalstroom, rekening houdend met verschillende scenario’s, aanpassing aan bestaande gebouwstructuren, schaalbaarheid van oplossingen en meervoudige integratie – waaronder koppelingen met ERP-, APS-, CAD/CAM-systemen en lasersnijmachines.

Baumalog’s kijk op Nederland

De Nederlandse markt onderscheidt zich binnen Europa door technologische vooruitgang en een pragmatische benadering van probleemoplossing. “Onze ervaring bevestigt dat bedrijven hier waarde hechten aan samenwerking met een partner die staalverwerkingsprocessen begrijpt, bereid is om samen oplossingen te ontwikkelen en kennis en ervaring deelt – met een analytische aanpak als sleutel tot succes”, aldus Kozlowski. “In gesprekken met Nederlandse staalbedrijven horen we vaak dezelfde uitdagingen als elders: een tekort aan arbeidskrachten door maatschappelijke en culturele veranderingen, stijgende loonkosten en snel veranderende marktomstandigheden die om flexibiliteit vragen.

Een unieke waarde, geworteld in de Nederlandse fietscultuur, is het inzicht in het ontwerpen van efficiënte materiaalstromen — met aandacht voor doorstroming, comfort, ergonomie, schaalbaarheid en uitbreidbaarheid van systemen. Wij geloven dat de Nederlandse markt klaar is voor systemen die autonomie bieden, onafhankelijkheid van arbeidsmarktturbulentie mogelijk maken en flexibiliteit en schaalbaarheid in productie garanderen.”

Niet alleen machines

Baumalog verkoopt geen machines, maar levert kennis en jarenlange ervaring, systemen die op data draaien en toegang geven tot informatie, snelle analyses en besluitvorming mogelijk maken, en automatische omschakeling en omstelling van productie ondersteunen. Of het nu gaat om toegang tot elk materiaal, het vrijmaken van productieruimte of het vergroten van flexibiliteit — de systemen van Baumalog zorgen voor productie met hoge efficiëntie en prestaties.

Toekomstvisie

“Bij onze intrede op de Nederlandse markt willen we langdurige relaties opbouwen met productiebedrijven die vooruitkijken en begrijpen dat automatisering niet draait om het vervangen van mensen, maar om het verlichten van zware, monotone en vaak gevaarlijke taken”, zegt Kozlowski. “In de komende jaren willen we worden gezien als een betrouwbare merknaam — en net als bij onze projecten in tientallen andere landen — een partner zijn die echte problemen in de staalverwerking oplost.”

Bewezen voorbeeld: Ter Horst Metaaltechniek

Een van de voorbeelden van de implementatie van de systemen van Baumalog is het project bij Ter Horst Metaaltechniek. Dit bedrijf in Varsseveld legt zich toe op staalverwerking als dienstverlener.

Ter Horst heeft het geautomatiseerde plaatbewerkingssysteem SmartFlow System in gebruik genomen. De oplossing bestaat uit een centraal, automatisch platenmagazijn voor platen tot 6 × 2 meter, met een diktebereik van 0,8 mm tot 25 mm en een capaciteit van meer dan 600 ton, evenals een automatisch laad- en lossysteem voor twee lasersnijmachines. Wat deze installatie uniek maakt, is de integratie van snijmachines met verschillende tafelafmetingen – 3 × 1,5 m en 6 × 2 m – in één systeem. Beide machines worden automatisch bediend, en het gedeelde magazijn voorziet de snijmachines van ruwe platen en biedt ruimte voor het afleggen van gesneden onderdelen.

De integratie is gerealiseerd op drie niveaus: mechanisch, signaaltechnisch en IT. De IT-integratie is bijzonder noemenswaardig: deze omvat de koppeling van het ERP-systeem, CAD/CAM-software, het platenmagazijn en beide lasersnijmachines, wat resulteert in volledige digitalisering van het snijproces. De productie begint met klantorders in het ERP-systeem. Op basis van deze gegevens maken technici de juiste nestings, waarna planners productieplannen en -roosters opstellen voor elke snijmachine.

Na het snijden worden de onderdelen opgeslagen in het magazijn. De laatste stap is het sorteren van de onderdelen door operators op een speciaal ingerichte, ergonomische werkplek, die zorgt voor een soepele materiaalstroom naar de volgende productiestappen, zoals ontbramen, buigen of lassen.

Het eindresultaat is een automatische lijn die verschillende soorten plaatmateriaal 24 uur per dag, 7 dagen per week kan snijden zonder constante aanwezigheid van operators. Toegang tot elk type plaatmateriaal binnen 4 minuten, eliminatie van heftruckverkeer, geen noodzaak voor operatoraanwezigheid en meervoudige integratie zorgen voor een ongekende flexibiliteit van het productiesysteem en een snelle reactie op marktvraag.

Dankzij de automatisering van het snijproces kan Ter Horst Metaaltechniek de productie verhogen en tegelijkertijd de capaciteit vergroten om diverse orders uit te voeren — ondanks de uitdagingen op de arbeidsmarkt en stijgende loonkosten. Een bijkomend voordeel is de mogelijkheid om te opereren op een compacte oppervlakte met een efficiënte materiaalstroom.

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Plaatbewerking

Zonder automatisering had ‘vriendengroep’ Ter Horst Metaaltechniek niet kunnen starten

06-07 Hij had al tientallen jaren ervaring in de metaalbewerking bij andere werkgevers, toen hij…

Plaatbewerking

Kortst mogelijke handlingstijd voor plaatmateriaal

28-09 Elke dag voorziet thyssenkrupp Materials Nederland heel veel klanten van een breed pakket aan…

Plaatbewerking

Uitnemen en stapelen maar!

27-11 Trumpf heeft nieuwe automatiseringsmogelijkheden voor de pons- en ponslasermachines TruPunch 1000 en TruMatic 1000…

Plaatbewerking

Twee stalen deuren per minuut

27-06 Machinebouwer Wemo Den Bosch heeft een vernieuwde productielijn voor het vervaardigen van stalen deuren…

Materialen

Spanning in plaatmateriaal

06-05 Spanning binnen dun plaatmateriaal kun je aan het uiterlijk van de plaat niet zien.…

Bedrijf en Economie

Mega-pers voor China breekt records

13-12 Siempelkamp Maschinen- und Anlagenbau in Krefeld heeft onlangs de grootste smeedpers die ooit in…

Featured

Compact opslagsysteem aalbers|farina voor plaatmateriaal

05-12 aalbers|farina introduceert een compacte variant van haar opslagsysteem voor vlak plaatmateriaal. Deze compact-versie bevat…

Materialen

Extreem dik staal op maat voor gigantische ‘boorwormen’

11-06 Platen met een dikte van 220 mm en een breedte van 4 meter? Voor…

Metaalnieuws inBeeld

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek

28/10/2024

Nieuwe lasersnijmachine LVD in drie modulaire designs