Automatisering neemt het zaagproces over
Automatisering krijgt in de zaagtechniek een steeds grotere rol. Door personeelstekorten en kleinere seriegroottes zoeken metaalbedrijven naar processen die stabieler en zelfstandiger draaien. Promatt speelt daarop in met de levering van complete zaagcellen, geïntegreerde boorzaagstraten en software die de machine-instellingen dynamisch aanpast aan het materiaal en de zaagomstandigheden.
Een geautomatiseerde zaagcel combineert zaagtechniek met robotica en intern transport, waardoor aanvoer, positionering en afvoer zonder handmatige tussenkomst kunnen verlopen.
In veel metaalbedrijven is zagen nog altijd een bewerking met relatief veel handmatige handelingen. Materiaal moet worden aangevoerd, gepositioneerd, ingesteld, gecontroleerd en na het zagen weer worden afgevoerd. Juist daar ontstaat ruimte voor automatisering. Dat geldt zowel voor grote series als voor wisselende batches, waarbij korte omsteltijden en reproduceerbare kwaliteit belangrijk zijn. Volgens Sabine Toebes van Promatt, exclusieve leverancier van merken zoals Behringer, Eisele, Vernet Behringer en FOM in Nederland en België, is die ontwikkeling goed zichtbaar in de markt. “De vraag naar geautomatiseerde en klantspecifieke zaagoplossingen is de laatste jaren enorm gegroeid”, zegt Toebes. “Bedrijven zoeken niet langer alleen een machine, maar een totaaloplossing die past binnen hun productieomgeving.”
Dit artikel komt uit ons JubileumMagazine – 25 jaar MetaalNieuws.
Benieuwd naar meer verhalen uit 25 jaar metaalindustrie?
Blader het magazine online door.
Promatt levert maatwerk oplossingen waarbij zaagmachines niet meer als losse machines functioneren, maar als onderdeel van een geautomatiseerde productiestroom. Denk aan automatische belading, koppelingen met ERP- en MES-systemen, robotbelading, Automatic Guided Vehicles (AGV) voor materiaalaanvoer en software die zaagparameters zelfstandig optimaliseert. Daarmee verschuift de rol van de operator van uitvoerend werk naar procesbewaking.

Slimme besturing en adaptieve aanvoerregeling zaagdrukbewaking en haaksheidbewaking automatisch aan te passen aan materiaaldoorsnede en procesbelasting.
Robotcel met AGV
Een voorbeeld hiervan is een geautomatiseerde zaagcel die bij een klant is geleverd, met een Eisele BTS 460 NC-cirkelzaag, gekoppeld aan een AGV en een robotarm. De AGV brengt het materiaal naar de cel, waarna de robotarm het werkstuk in de machine plaatst. Na het zagen stapelt dezelfde robot de delen volgens een vast patroon. Het volledige proces verloopt zonder handmatige tussenkomst. De cel laat zien hoe zaagtechniek, intern transport en handling steeds verder worden geïntegreerd.
Ook ziet Promatt de vraag naar geïntegreerde systemen al jaren toenemen. Met bijvoorbeeld de HDX-boor-zaagstraat van Behringer kan Promatt oplossingen leveren voor uitgebreide procesintegratie. Denk aan zagen, boren, frezen, tappen en markeren in één productielijn, waarbij werkstukken automatisch worden gepositioneerd en met meerdere assen worden bewerkt. Voor staalbouwers en profielverwerkers betekent dit minder interne logistiek, minder overdracht tussen werkstations en een beter beheersbaar productieproces.
Toebes ziet in de Benelux een groeiende vraag naar dergelijke projectmatige oplossingen. “Automatisering is niet langer een luxe”, stelt ze. “Door het tekort aan technisch personeel wordt het voor veel bedrijven een noodzakelijke stap. Economisch is de investering vaak goed te onderbouwen, vooral door arbeidsbesparing, hogere output en minder stilstand.”