Aandrijftechniek moet sprong naar digitalisering maken

Volgens ABN AMRO moeten bedrijven in de aandrijftechniek nú de sprong gaan maken naar digitalisering. Het zijn vooral de eindafnemers, zoals industriële producenten, die deze beweging afdwingen. Zij zijn bezig hun productielocaties om te vormen tot een ‘digitale fabriek’, waarbij alle processen digitaal aan elkaar worden geknoopt en waar alles continu wordt gecontroleerd en bijgestuurd.

Aandrijvingen bevinden zich overal. Ze zitten in de bagageloopbanden op luchthavens, in de sluizen en waterkeringen die onze voeten drooghouden en in de sorteermachines van postbedrijven. Op de meeste gebieden is de aandrijftechniek ‘volwassen’ en vindt er relatief weinig innovatie plaats. Innovatie in de branche komt momenteel vooral voort uit automatisering en procesbesturing.

Volgens ABN AMRO moeten bedrijven in de aandrijftechniek nu echter de sprong gaan maken naar digitalisering. Want grote afnemers als machinebouwers en industriële producenten streven naar een steeds hogere efficiency, minder stilstand en lagere onderhoudskosten. Dat betekent onder meer dat onderhoud aan aandrijvingen voorspelbaar moet zijn. Bij voorkeur wordt pas onderhoud gepleegd als het echt nodig is, in plaats van periodiek. Voor dit predictieve onderhoud zijn slimme aandrijfsystemen nodig die via sensoren data verzamelen, analyseren en interpreteren. Deze gebruiksdata ontbreken bij veel mkb’ers, in tegenstelling tot grote, internationale fabrikanten die volop investeren in sensortechnologie, simulatie en big data-analyse. Hiermee hebben zij volgens ABN AMRO een steeds grotere voorsprong op kleinere spelers in de branche.

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Automatisering

Bedrijven zetten meer in op automatisering door personeelstekort

03-06 Robotisering of AI-ondersteuning Voor bijna de helft van de bedrijven met een personeelstekort (30 […]

Bedrijf en Economie

Fors meer nieuwe orders voor Nederlandse industrie door oorlog in Midden-Oosten

04-05 De Nevi PMI steeg in april voor de elfde maand op rij en bereikte […]

Bedrijf en Economie

Hogere materiaalkosten voor schone technologie zetten transitie onder druk

29-01 Zo zijn de prijzen van deze drie metalen in de afgelopen vier maanden gestegen […]

Automatisering

Leg de lat hoger met schaalbare automatisering

12-01 Tijdens deze middag gaan bedrijven met elkaar in gesprek over de stappen die zij […]

Bedrijf en Economie

ABN Amro: Industrie kan in 2026 en 2027 met 3% groeien

03-12 De industrie kreeg in 2025 tegenwind van de door de Amerikaanse president Trump ontketende […]

MetaalNieuws Extra IM

Makkelijk en betaalbaar automatiseren in de metaalbewerking? Dat kan!

21-10 Zonde van tijd, geld én mensen aalbers|wico produceert stalen halffabricaten. Bij dat proces hoort […]

Verspanen

EMO Hannover stimuleert AI en automatisering

29-09 Technologie, informatie, uitwisseling, internationale netwerken en samenwerking – dat is waar EMO al 50 […]

Bedrijf en Economie

Plaatbewerkers moeten veranderen door minder vraag, veeleisende klanten en hoge lasten

18-07 Dit blijkt uit een zojuist verschenen rapport dat ABN AMRO heeft gemaakt in opdracht […]

Metaalnieuws inBeeld

11/03/2026

Micro LaserSystems TechniShow 2026

10/03/2026

Widenhorn TechniShow 2026

13/03/2026

MP Solutions TechniShow 2026

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie