Aantrekkende thuismarkt jaagt groei MKB-metaal aan

Het MKB-metaal heeft een goed tweede kwartaal achter de rug. Met name het verder aantrekken van de binnenlandse markt is hiervoor verantwoordelijk. Dat blijkt uit de resultaten van de Koninklijke Metaalunie Economische Barometer.

Met de sterke toename van de orderintake is ook de werkgelegenheid en het aantal vacatures sterk toegenomen. De vraag naar vakmensen is op het moment zo groot dat meerdere sectoren aangeven niet alle uitstaande vacatures in te kunnen vullen.

Het effect van een hogere bezettingsgraad heeft positieve gevolgen voor de ontwikkeling van de verkoopprijzen en de ontwikkeling van het bedrijfsresultaat. Ook de buitenlandse orderpositie is verder gegroeid maar deze groei was in het tweede kwartaal geringer dan in het eerste kwartaal van dit jaar. Ondanks alle positieve ontwikkelingen is de sector met haar verwachtingen voor het derde kwartaal van dit jaar iets terughoudender. De gemiddelde totale orderportefeuille is in het tweede kwartaal gestegen van gemiddeld 7,6 naar 9,5 weken.

Orderpositie binnenland
Net als in het eerste kwartaal van dit jaar is de binnenlandse orderpositie de aanjager van de huidige groei van het MKB-metaal. 45% van de respondenten geeft aan dat de binnenlandse orderpositie in het tweede kwartaal is toegenomen terwijl dit bij maar 10% is afgenomen. De laatste keer dat het MKB-metaal een dergelijke groei liet zien, was in 2008. De waardering van de binnenlandse orderpositie is net als in het eerste kwartaal van dit jaar overwegend positief. Meer dan de helft van de ondernemers geeft aan tevreden te zijn over de binnenlandse orderpositie, terwijl maar 7% aangeeft ontevreden te zijn.
De verwachtingen voor het derde kwartaal zijn voorzichtiger. Een lagere groeiverwachting voor het derde kwartaal is echter heel gebruikelijk. In het derde kwartaal nemen de omzetten door de zomervakantie voor veel bedrijven automatisch af.

Orderpositie buitenland
De ontwikkeling van de buitenlandse orderportefeuille over het tweede kwartaal wordt aanzienlijk minder positief beoordeeld dan over het eerste kwartaal. In het eerste kwartaal was de ontwikkeling van de buitenlandse orderportefeuille beter dan de binnenlandse orderportefeuille, nu is dat andersom. Kwartalen met hoge groei worden afgewisseld met kwartalen met een lage groei.
Nu geeft 32% van de exporterende bedrijven aan een betere orderportefeuille te hebben terwijl dat in het vorige kwartaal nog 44% was. Het aantal bedrijven met een afgenomen orderportefeuille buitenland is daarentegen iets toegenomen. Per saldo geeft nu 15% van de bedrijven aan een betere orderportefeuille te hebben terwijl dit in het vorige kwartaal nog 30% was. De waardering van de orderportefeuille buitenland is in het tweede kwartaal afgenomen. In het eerste kwartaal waardeerde per saldo 36% van de bedrijven hun portefeuille positief. In het tweede kwartaal is dit afgenomen tot 24%. Ook de verwachtingen voor de exportportefeuille voor het derde kwartaal van 2017 zijn minder positief dan die voor de binnenlandse markt.

Verkoopprijzen
Na vele kwartalen waarin er per saldo geen sprake was van prijsverhogingen wist in het eerste kwartaal van 2017, 23% van de bedrijven de verkoopprijs te verhogen. Deze trend heeft zich in het tweede kwartaal voortgezet. Kanttekening hierbij is dat niet is na te gaan voor welk deel deze verhogingen nodig zijn om een hogere inkoopprijs te compenseren.

Personeel
Bij een kwart van de respondenten werkten er in het tweede kwartaal meer mensen in vaste dienst dan in het eerste kwartaal. Een dergelijke groei vond voor het laatst plaats medio 2008. Bij 4% van de bedrijven werkt juist minder mensen in vaste dienst. Net als voorgaande kwartalen groeide ook het aantal bedrijven met meer flexibele krachten.
Van de deelnemers heeft 46% tenminste één vacature openstaan. Dit lag in voorliggende kwartalen rond de 33%. Gemiddeld hebben deze bedrijven 2,2 vacatures openstaan. Afgezet tegen alle medewerkers hebben de respondenten voor meer dan 4% van hun personeelsbestand vacatures open staan.

Bedrijfsresultaat
Met de groei van de orderportefeuille neemt ook het bedrijfsresultaat in het tweede kwartaal toe. Bij vier op de tien bedrijven is het bedrijfsresultaat toegenomen terwijl dit bij 10% is afgenomen. De waardering van het bedrijfsresultaat wordt, net al in het eerste kwartaal, door 55% van de bedrijven als positief beoordeeld, terwijl maar 3% van de respondenten deze als negatief kwalificeert.

Het aantal bedrijven dat winst maakt is weer toegenomen ten opzichte van voorgaande kwartalen. De laatste keer dat zo’n groot deel van het MKB-metaal winst maakte, was negen jaar geleden. Driekwart van de bedrijven geeft aan winst te maken, 5% maakt verlies en 20% zegt break even te draaien.

www.metaalunie.nl

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Bedrijf en Economie

Metaalunie en FME willen aanpassing energiebesparingsplicht

02-11 In een gezamenlijke brief aan minister Van Veldhoven-van der Meer zeggen de vier brancheorganisaties […]

Personeel en Opleiding

Metaalunie zet in op duidelijkheid over veilig handlaserlassen

17-10 Werkkleding en handschoenen Volgens de branchevereniging voor het MKB-maakindustrie bestaat er momenteel nog onduidelijkheid […]

Bedrijf en Economie

‘Zet de deuren open. Dan verkoopt ons verhaal zich vanzelf’

14-10 Zijn boodschap aan de sector is daarom helder: laat zien wat je maakt, hoe je […]

Personeel en Opleiding

RVU-regeling Metaal en Techniek verlengd

23-09 Tijd voor nieuwe regeling De verlenging geeft sociale partners meer tijd om afspraken te […]

Bedrijf en Economie

Wat betekenen Prinsjesdag-plannen voor MKB-maakindustrie en technologische industrie?

21-09 In de analyse van de Metaalunie zijn de kabinetsvoornemens afgezet tegen de belangen van […]

Bedrijf en Economie

Metaalunie en FME: innovatie krijgt impuls, maar maakindustrie blijft klem zitten

15-09 Stappen in de goede richting In een eerste reactie op de Miljoenennota is Metaalunie […]

Personeel en Opleiding

Website en pilot voor mantelzorg door metaalmedewerkers

26-08 Hoe merk je dat een medewerker moeite heeft om werk en mantelzorg te combineren? […]

Personeel en Opleiding

5xbeter viert twintig jaar veilig en gezond werken met drie jubileumevents

20-08 Al twintig jaar werkt Metaalunie binnen 5xbeter samen met werkgevers- en werknemersorganisaties aan veilig […]

Metaalnieuws inBeeld

06/10/2026

Jubileummagazine 25 Jaar MetaalNieuws - METAVAK

08/09/2026

Officiële opening Tuwi Zwijndrecht: Connext Live

12/07/2026

54U Media, wij maken zichtbaar wat jij maakt, met Kennis, Kwaliteit en Bereik in de Maakindustrie

11/03/2026

Micro LaserSystems TechniShow 2026