Metaalunie: snel een kabinet – FME: eerst herstelplan

Er moet snel een kabinet worden gevormd dat met evenwichtig beleid stap voor stap de grote uitdagingen die Nederland kent, oppakt. Dat zegt Koninklijke Metaalunie in een eerste reactie op de voorlopige uitslag van de verkiezingen. FME wil dat de partijen die gaan onderhandelen over een nieuw kabinet eerst een herstelplan opstellen.

Het zoeken naar een goede balans tussen het hier en nu en de toekomst is een lastige opgave. De economie moet weer op gang komen, MKB-bedrijven moeten de ruimte krijgen om weer te investeren en te herstellen van het afgelopen jaar, dus is lastenverzwaring uit den boze.

De uitdagingen waarmee dat nieuwe kabinet te maken krijgt, zijn niet mals volgens Jos Kleiboer, directeur Beleid Koninklijke Metaalunie. “Het zoeken naar een goede balans tussen het hier en nu en de toekomst is een lastige opgave. De economie moet weer op gang komen, MKB-bedrijven moeten de ruimte krijgen om weer te investeren en te herstellen van het afgelopen jaar, dus is lastenverzwaring uit den boze.

Daarnaast moet de stikstofproblematiek vlot getrokken worden en moet gekeken worden naar een eerlijker verdeling van de kosten van de klimaatrekening.”

Ondernemen moet weer leuk worden

Kleiboer vindt het van belang dat een nieuw kabinet ervoor zorgt dat ondernemen weer leuk wordt: “Dat vergroot de ondernemerskracht en dus het verdienvermogen van de economie. Dat hebben we nodig om te herstellen van deze pandemie. Als je ervoor kiest de economie een boost te geven, moet je juist bedrijven ruimte geven om te investeren. Zowel financiële als fysieke ruimte, maar ook qua regelgeving.”

Niet alleen investeren bedrijven in innovaties waarmee ze hun marktpositie wereldwijd verstevigen. Het zijn ook investeringen in werkgelegenheid, in duurzaamheid en in technisch onderwijs, waarin bedrijven steeds nadrukkelijker participeren. Kleiboer: “MKB-maakbedrijven dragen op die manier bij aan het welzijn van onze samenleving, de groei van onze economie en het oplossen van maatschappelijke uitdagingen. Nu de verkiezingsretoriek achter ons ligt, is het tijd dat een nieuw kabinet keuzes durft te maken die de MKB-maakindustrie, ondersteunen en stimuleren.”

IndustrieVisie verplicht leesvoer

De afgelopen weken heeft Metaalunie wekelijks haar standpunten, die leiden tot een versteviging van de MKB-maakindustrie, via allerlei media gedeeld. Ze hadden betrekking op onderwerpen als duurzaamheid, onderwijs, internationaal ondernemen, innovatie en regelgeving. “Die waren al eerder op een rijtje gezet in onze uitgave IndustrieVisie, maar zijn nu helder verwoord door verschillende ondernemers uit onze achterban”, zegt Kleiboer. “IndustrieVisie wordt gedragen door MKB-ondernemers en is daarom verplicht leesvoer voor de formateurs van een nieuw kabinet!”

FME: éérst herstelplan

Ook FME wil dat er zo snel mogelijk wordt geformeerd. De branchevereniging voor de technologische industrie roept de partijen op zo snel mogelijk gezamenlijk de handschoen op te pakken en Nederland op een nieuw, innovatief spoor te zetten. “Nederland kan zich niet veroorloven kostbare tijd te verliezen en pas te gaan werken aan het herstel van onze economie en werkgelegenheid als een nieuw regeerakkoord maanden op zich laat wachten”, zegt FME-voorzitter Ineke Dezentjé.

FME verzoekt de straks onderhandelende partijen daarom ook om éérst een herstelplan op te stellen en dit zo snel mogelijk aan de Tweede Kamer voor te leggen, voordat de overige onderwerpen van een regeerakkoord aan bod komen. Dezentjé: “Nederland staat voor enorme uitdagingen, zoals grote transities rondom klimaat,  arbeidsmarkt en gezondheidszorg. Technologie is de sleutel om deze transities in goede banen te leiden en een ‘nieuw normaal’ te creëren die de manier waarop we met elkaar samenleven zal verbeteren. Maar dan moeten de bedrijven in de technologische sector wel op volle kracht vooruit kunnen.”

Herstelbeleid en Deeltijd WW regeling

Ook wil FME dat er in het herstelbeleid een Deeltijd WW regeling wordt opgenomen. Deze regeling kunnen bedrijven tijdens bijzondere economische omstandigheden gebruiken om vakmensen te behouden met de werknemersrechten die gelden in normale economische tijden. “Deze regeling zorgt voor een win-win situatie. Bedrijven houden hun mensen en daarmee ‘knowhow’ binnenboord en er is geen grootschalige subsidie van de overheid voor nodig.”

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Bedrijf en Economie

Metaalunie en FME blij met ‘moedig’ coalitieakkoord

30-01 Metaalunie constateert dat de coalitiepartijen nadrukkelijk inzetten op innovatiestimulering en arbeidsproductiviteitsverhoging in het mkb, […]

Bedrijf en Economie

Metaalunie wil stimuleringsfonds van 250 miljoen euro voor duurzame MKB-maakindustrie

26-01 Concreet betreft dit pleidooi een structureel fonds van 250 miljoen euro per jaar, voor […]

Personeel en Opleiding

Landelijk platform TechNext bundelt kracht van technische bedrijfsvakscholen

16-01 “Met TechNext organiseren we landelijk wat regionaal al werkt: praktijkgericht opleiden, dicht bij bedrijven […]

Automatisering

FME en NLrobotics werken samen aan nationale robotica-aanpak

14-01 “Robotica is een onmisbare sleuteltechnologie om de grote uitdagingen van onze tijd – zoals […]

Personeel en Opleiding

Nieuwe cao Metalektro: werknemers gaan er ruim 3% op vooruit

16-12 “Met dit resultaat kiezen we voor stabiliteit en vooruitgang”, zegt Albert Kuiper, bestuurder van […]

Personeel en Opleiding

Alle kansen in de metaal op een poster

15-12 Om de ontwikkelmogelijkheden zichtbaar te maken binnen een bedrijf is van deze praatplaat een […]

Bedrijf en Economie

FME en Metaalunie omarmen rapport-Wennink

15-12 “We zien een terechte prioritering van arbeidsproductiviteit als sleutel voor behoud van de brede […]

Toeleveren

Basisindustrie presenteert bidbook voor concurrerend en klimaatneutraal Nederland

01-12 Het is een handreiking aan de politiek met een gezamenlijke visie en concrete oplossingen […]

Metaalnieuws inBeeld

13/10/2025

Slimme oplossingen voor efficiënte productie

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek