Stappenplan helpt bedrijven voldoen aan Machineverordening
Koninklijke Metaalunie, FME en RAI Vereniging hebben samen een praktisch stappenplan gepubliceerd voor fabrikanten van machines, verwante producten en niet-voltooide machines. Dit plan helpt bedrijven zich voor te bereiden op de Machineverordening (EU) 2023/1230, die vanaf 20 januari 2027 de huidige Machinerichtlijn 2006/42/EG vervangt.
Medio juni vond een gezamenlijke voorlichtingsbijeenkomst over de inhoudelijke eisen plaats. De presentatie staat op het Platform Machineverordening. Op 12 oktober volgt een nieuwe bijeenkomst.
Het stappenplan biedt een overzichtelijke aanpak om tijdig aan de nieuwe wettelijke verplichtingen te voldoen. In tien concrete stappen komen onder meer een gap-analyse, de actualisering van ontwerp- en risicobeoordelingsprocessen, aanpassingen van technische documentatie en het bijwerken van conformiteitsbeoordelingen en CE-markeringen aan bod.
Cybersecurity en softwareveiligheid
De Machineverordening besteedt expliciet aandacht aan cybersecurity en softwareveiligheid. Het stappenplan geeft inzicht in eisen voor veiligheidsrelevante software, cybersecurityrisico’s, AI-toepassingen en digitale documentatie. Ook wordt de samenhang met de AI-verordening en de Cyber Resilience Act toegelicht.
Fabrikanten moeten naast fysieke veiligheidsrisico’s ook digitale dreigingen beoordelen die de veilige werking van machines kunnen beïnvloeden. Cybersecurity is daarom onderdeel van de gap-analyse, risicobeoordeling en ontwerpaanpassingen. Een Excel-werkmap ondersteunt bedrijven bij het uitvoeren van een cyberrisicobeoordeling.
Begin op tijd
Bedrijven wordt aangeraden nu al met een implementatieproject te beginnen. Zo kunnen noodzakelijke aanpassingen gefaseerd worden doorgevoerd en wordt voorkomen dat producten vanaf 20 januari 2027 niet meer voldoen aan de Europese markttoelatingseisen. Het stappenplan ondersteunt daarmee de overgang naar de nieuwe Europese machinewetgeving en de groeiende aandacht voor cyberveilige, digitaal verbonden machines.
Bijeenkomst
De branches ondersteunen bedrijven al langer bij dit thema. Medio juni vond een gezamenlijke voorlichtingsbijeenkomst over de inhoudelijke eisen plaats. De presentatie staat op het Platform Machineverordening. Op 12 oktober volgt een nieuwe bijeenkomst. Zie voor informatie over de locatie en aanmelden de websites van Metaalunie en FME.